Ako zriediť zahustenú korekčnú tekutinu?

Vodou alebo neacetónovým odlakovačom na nechty
Ak je tekutina príliš hustá, zrieďte ju riedidlom na korekčné kvapaliny, vodou alebo neacetónovým odlakovačom na nechty, popísaným v predchádzajúcej metóde.

Opravná kvapalina sa používa na zakrytie chýb, ktorých sa dopúšťate pri písaní alebo písaní. Hovorí sa mu mnoho rôznych vecí v rôznych častiach sveta, napríklad „Wite-out “, „Liquid Paper“ alebo „Tipp-Ex“. Ak vaša korekčná tekutina príliš zhustne, môže byť ťažké ju použiť. Vďaka rýchlemu nákupnému výletu a starostlivej údržbe môžete svoj opravný olej udržiavať ako nový!

Časť 1 z 3: zriedenie tekutiny

 1. 1
  Kúpte si riedidlo korekčnej kvapaliny. Tieto riedidlá nájdete vo väčšine umeleckých obchodov a stredísk pre kancelárske potreby. Väčšina výrobcov korekčných kvapalín predáva zodpovedajúce riedidlá, ktoré môžete použiť na riedenie hrubej farby alebo dokonca na úplnú obnovu suchej farby. Uistite sa, že si kúpite zodpovedajúce riedidlo, pretože každá značka má svoje vlastné zloženie.
  • Korekčná kvapalina sa vyrába z chemických rozpúšťadiel, pretože tieto rozpúšťadlá sa odparujú do vzduchu rýchlejšie ako voda. To znamená, že nemusíte dlho čakať, kým korekčná tekutina zaschne.
  • Ak nemôžete nájsť správne riedidlo pre svoju korekčnú tekutinu, kúpte si radšej generickú značku. Nebude to fungovať tak dobre, ako by mohla správna tekutina, ale bude to oveľa lepšie ako nič.
 2. 2
  Pripravte si pracovný priestor. Rozložte noviny alebo použite papierové platne na ochranu povrchu, na ktorom pracujete. Pracujte v dobre vetranom priestore, aby ste nevdychovali škodlivé výpary. Pripravte si list šrotu, aby ste mohli vyskúšať hrúbku korekčnej tekutiny. Ak máte citlivú pokožku, zvážte pri práci rukavice.
  • Vyhnite sa vdýchnutiu výparov rozpúšťadla. Pary rozpúšťadiel sú nebezpečné pre vaše zdravie a môžu poškodiť váš nervový systém, pečeň a mnoho ďalších orgánov.
  • Ak je to možné, pracujte vonku. To poskytuje maximálne množstvo vetrania nebezpečných výparov.
 3. 3
  Pridajte do tekutiny riedidlo. Väčšina komerčných riedidiel sa dodáva s kvapkadlom pripevneným k viečku. To vám umožní naraz pridať malé kvapky rozpúšťadla do korekčnej tekutiny. Najprv pridajte tri alebo štyri kvapky do korekčnej tekutiny. Pevne zatvorte veko a fľašu trepte jednu minútu. Ďalej odskrutkujte uzáver a namaľte čiaru korekčnej tekutiny na zvyškový papier. Ak je dostatočne tenký, môžete ho ihneď použiť. Ak nie, pridajte ešte niekoľko kvapiek riedidla a postup zopakujte.
  • Nemiešajte korekčnú tekutinu, aby ste vmiešali riedidlo. To spôsobí, že sa rozpúšťadlo rýchlejšie odparí a vystavíte sa nebezpečnejším výparom.
  Ak nenájdete riedšiu tekutinu
  Ak nenájdete riedšiu tekutinu, použite namiesto nej niekoľko kvapiek vody alebo neacetónového laku na nechty.
 4. 4
  Na zriedenie tekutiny použite vodu. Ak nemáte čas nájsť správne riedidlo pre svoj produkt, môžete použiť ako riedidlo vodu. Korekčná tekutina však nevyschne tak rýchlo a môže spôsobiť aj ďalšie problémy. Do korekčnej tekutiny pridajte niekoľko kvapiek vody. Naskrutkujte uzáver a pretrepávajte tekutinu jednu minútu. Potom vyskúšajte hrúbku tekutiny namaľovaním čiary na útržok papiera.
  • Ak nie je dostatočne riedky, pridajte ešte pár kvapiek vody a postup zopakujte.
  • Niektoré korekčné kvapaliny zle reagujú na pridanú vodu. Pred nalievaním vody do korekčnej kvapaliny vždy skontrolujte odporúčania výrobcu.
 5. 5
  Používajte bezacetónový odlakovač. Neacetónový lak na nechty je formulovaný s chemikáliami, ktoré sú podobné riedidlám korekčných tekutín. Táto metóda nebude fungovať tak dobre, ako keby používal riedidlo od výrobcu, ale bude fungovať veľmi jednoducho. Pridajte jednu alebo dve kvapky odlakovača a naskrutkujte viečko na korekčnú tekutinu. Fľašu pretrepávajte jednu minútu. Potom vyskúšajte hrúbku kvapaliny namaľovaním čiary na útržok papiera.
  • Ak nie je dostatočne riedky, pridajte ďalšiu kvapku odlakovača a postup opakujte.
  • Je ľahké pridať príliš veľa odlakovača. Preto by ste mali pridať iba jednu až dve kvapky naraz. V opačnom prípade bude vaša korekčná tekutina príliš riedka.

Časť 2 z 3: Starostlivosť o vašu tekutinu

 1. 1
  Držte veko. Korekčná tekutina môže veľmi rýchlo schnúť. Obnoviť zaschnutú tekutinu nie je nemožné, ale je to veľmi časovo náročné a nepríjemné. Aby ste sa tomuto problému vyhli, nechajte viečko korekčnej kvapaliny vždy, keď ju nepoužívate. Ak stratíte viečko, zakryte korekčnú tekutinu plastovým obalom a zaistite ho gumičkou.
  • Ponechajte si vložku z polystyrénu. Niektoré značky korekčnej kvapaliny sú dodávané s polystyrénovou vložkou, ktorá lemuje hornú časť veka. Snažte sa ponechať túto vložku v balení, pretože pomáha udržiavať vlhkosť v nádobe.
 2. 2
  Udržujte konzistenciu tekutiny. Akonáhle vaša korekčná tekutina úplne zaschne, je veľmi ťažké znova zmäknúť. Predchádzajte tomuto problému monitorovaním hrúbky vašej korekčnej tekutiny. Príležitostne kontrolujte svoju opravnú tekutinu, aby ste sa presvedčili, že nevyschne, namaľovaním čiary na kus starého papiera. Ak je roztok príliš hustý, pridajte niekoľko kvapiek riedidla a pretrepte.
  Ak je vaša korekčná tekutina príliš hrubá
  Ak je vaša korekčná tekutina príliš hrubá, papier bude mať textúrovanú oblasť, kde tekutina schne.
 3. 3
  Korekčnú tekutinu bezpečne uložte. Uchovávajte na chladnom a suchom mieste, mimo dosahu detí. Korekčná tekutina obsahuje mnoho potenciálne nebezpečných chemikálií, ktoré môžu byť po požití škodlivé. Podobne si uvedomte, kto má prístup k vašej korekčnej tekutine. Niektorí ľudia zneužívajú látky, ako napríklad korekčnú tekutinu, vdychovaním výparov, aby sa dostali vysoko. To je neuveriteľne nebezpečné a môže to viesť k poškodeniu mozgu a zlyhaniu srdca.
  • Ak ste vy alebo niekto, koho poznáte, závislí na používaní inhalantov, obráťte sa na centrum liečby závislostí na inhalačných látkach alebo zavolajte na bezplatnú horúcu linku na obnovu závislosti na čísle 1-888-319-2606.

Časť 3 z 3: nanášanie kvapaliny

 1. 1
  Skontrolujte konzistenciu kvapaliny. Vaša korekčná tekutina by mala byť o niečo tenšia ako akrylová farba. Malo by byť ľahko natierateľné na povrchy, ale malo by byť tiež dostatočne tenké, aby bola aplikácia hladká. Ak je vaša korekčná tekutina príliš hrubá, papier bude mať textúrovanú oblasť, kde tekutina schne. Ak je príliš tenký, nekryje vaše chyby poriadne. Čím je tekutina tenšia, tým je menej krycia.
  • Ak je tekutina príliš hustá, zrieďte ju riedidlom na korekčné kvapaliny, vodou alebo neacetónovým odlakovačom na nechty, popísaným v predchádzajúcej metóde.
  • Ak je tekutina príliš riedka, odstráňte uzáver a nechajte kvapalinu sedieť na dobre vetranom mieste. Každých desať minút tekutinu premiešajte a vyskúšajte hrúbku.
 2. 2
  Naneste tenkú vrstvu korekčnej tekutiny. Môžete použiť priložený štetec alebo čistý štetec podľa vlastného výberu. Na svoju chybu opatrne namaľte tenkú vrstvu korekčnej tekutiny. Nerobte si starosti, ak stále vidíte slabý obrys chyby; môžete naniesť ďalší tenký náter, aby bola oblasť nepriehľadnejšia. Pred nanesením druhej vrstvy nechajte prvú vrstvu úplne vyschnúť.
  • Každá vrstva musí schnúť najmenej dve minúty. Ak sa pokúsite maľovať na novú vrstvu, kým je stará ešte mokrá, korekčná tekutina sa stane hrboľatou a nerovnomernou.
  • Keď sú všetky vrstvy suché, môžete na povrch kresliť alebo písať.
 3. 3
  Vyčistite si pracovný priestor. Ak máte na rukách korekčnú tekutinu, nemusí sa uvoľniť mydlom a vodou. Ak je to tak, potrite korekčným roztokom detský olej a odstráňte ho z pokožky. Ak sa vám na pracovnú plochu dostane opravná kvapalina, počkajte, kým zaschne, a potom ju jemne zotrite. Ak vám zostanú zvyšky, odstráňte ich vlhkou špongiou. Nakoniec odstráňte korekčnú tekutinu z oblečenia tak, že ho necháte zaschnúť, zoškrabete a potom postihnuté miesto jemne umyjete.
  • Ak pranie oblečenia nepomôže odstrániť korekčnú tekutinu, skúste nastriekať WD-40 alebo Windex na postihnuté miesto a nechajte ho vsiaknuť. Po niekoľkých minútach miesto opäť jemne umyte.
Ak nemáte čas nájsť správne riedidlo pre váš produkt
Ak nemáte čas nájsť správne riedidlo pre váš produkt, môžete ako riedidlo použiť vodu.

Tipy

 • Prvou voľbou pre tekutinu na korekciu riedenia je kúpiť riedidlo od výrobcu produktu, ktorý používate, a postupovať podľa pokynov na štítku jednotlivých výrobcov.
 • Ak je to praktické, skúste použiť opravnú stuhu, ktorá nevyschne a často je oveľa menej strapatá. Tieto rovnaké výhody ponúkajú aj korekčné perá.

Varovania

 • Skúste to iba v dobre vetranom priestore a vyhýbajte sa fajčeniu alebo iskreniu.
 • Uvedomte si, že mnohé chemikálie vo farbách, čistiacich prostriedkoch, výrobkoch na odstraňovanie prachu a dokonca aj v korekčných kvapalinách boli zneužité. Pri skladovaní týchto materiálov buďte zodpovední a majte poruke praktické množstvo.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Opravné riedidlo výrobnej kvapaliny, dostupné v niektorých obchodoch s kancelárskymi potrebami a v obchodoch s umením.
 • Papierový tanier alebo noviny na ochranu povrchu, na ktorom pracujete.
 • Bezacetónový odlakovač (voliteľný)
 • Niekoľko kvapiek vody (voliteľné)
 • Zdrap papiera

Otázky a odpovede

 • Ak obchod neprevádza redšiu tekutinu, čo mám namiesto toho dostať?
  Ak nenájdete riedšiu tekutinu, použite namiesto nej niekoľko kvapiek vody alebo neacetónového laku na nechty.
 • Prečo nemôžem písať cez text, ktorý bol pokrytý korekčnou tekutinou?
  Ak sa to stane, pravdepodobne ste na chybu naniesli príliš veľa korekčnej kvapaliny. Ak sú vaše vrstvy príliš hrubé, oblasť bude mať textúru a bude sa na ňu ťažko písať. Pri použití korekčného roztoku ho naneste v tenkých vrstvách a nechajte každú vrstvu úplne vyschnúť.

Komentáre (2)

 • rozenbergkristo
  Dalo mi to, čo mám použiť na zriedenie korekčnej tekutiny!
 • kerlukejasmin
  Nemôžem nájsť BIC riedidlo, dokonca ani na Amazone. Tento článok pripomenul, že som pred dávnymi časmi používal korekčnú tekutinu na vodnej báze a dávam tomu prednosť; Páči sa mi, že na svoj hrubý BIC Wite-Out môžem použiť neacetónový odlakovač.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail