Ako nakupovať hudobné práva?

Ktorí si kupujú hudobné práva
Väčšina ľudí, ktorí si kupujú hudobné práva, sa rozhodnú pre divadelné alebo úplné práva, ktoré vám umožňujú používať hudbu vo filme bez obmedzenia.

Ak chcete použiť hudbu niekoho iného vo filme, videu, prezentácii alebo v inom verejnom kontexte, musíte si k tomu kúpiť hudobné práva, ak hudba nie je momentálne voľná. Môže to byť komplikovaná úloha z dôvodu rôznych možností práv a väčšiny hudby s rôznymi právami. Ak však proces urobíte jeden po druhom, budete môcť získať potrebné práva.

Kroky

 1. 1
  Preskúmajte typ práv, ktoré si môžete kúpiť, a rozhodnite sa, ktoré sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne použitie.
  • Väčšina ľudí, ktorí si kupujú hudobné práva, sa rozhodnú pre divadelné alebo úplné práva, ktoré vám umožňujú používať hudbu vo filme bez obmedzenia.
  • Televízne práva vám umožňujú používať hudbu pri televíznej produkcii a ich cena sa môže meniť podľa presnej povahy programu.
  • Práva na video vám umožňujú používať hudbu vo videu na rozdiel od filmu vysielaného na verejnosti.
  • Práva na internet vám umožňujú používať hudbu na webových stránkach, v softvéri a na disku CD-ROM.
  • Práva mimo kina vám umožňujú použiť prezentáciu v neverejnom kontexte, napríklad na konferencii alebo festivale, a sú najmenej nákladné.
 2. 2
  Zistite, či chcete práva na existujúcu zaznamenanú verziu alebo práva na jej opätovné zaznamenanie.
  • Práva na opätovné nahrávanie hudby sú lacnejšie ako práva na použitie nahrávky. Ak však chcete napríklad použiť hudbu vo filme a nemáte prístup k profesionálnej kapele a nahrávaciemu štúdiu, možno by stálo za to použiť originál.
 3. 3
  Rozhodnite sa, koľko hudby plánujete použiť, a všimnite si presné načasovanie - vrátane toho, v ktorej sekunde v nahrávaní sa vaše použitie spustí a zastaví, ak si kupujete práva na nahrávku. Ak použijete krátky klip hudby a nie celú skladbu, kúpa práv je lacnejšia.
  • V rovnakej dobe, rozhodne o dobu, po ktorú bude hudba hrať. Môžete sa napríklad rozhodnúť použiť hudbu iba raz alebo sa môžete rozhodnúť použiť ten istý klip viackrát.
  Ako môžem hovoriť s hudobným umelcom o získaní hudobných práv
  Ako môžem hovoriť s hudobným umelcom o získaní hudobných práv?
 4. 4
  Popremýšľajte, kde predvediete svoju produkciu. Napríklad, ak používate hudbu v miestnej inscenácii, práva budú lacnejšie, ako keď ju použijete vo filme, ktorý plánujete uviesť v severnej Európe a Európe.
 5. 5
  Vyhľadajte vydavateľov hudby a navštívte ich webové stránky, kde nájdete kontaktné informácie. Ak máte kópiu CD, informácie o vydavateľovi sú zvyčajne vytlačené na jeho obálke. Ak nemáte CD, navštívte webové stránky významných hudobných vydavateľských spoločností, ako sú ASCAP, BMI a SESAC. Tam môžete vyhľadávať hudbu podľa názvu, skladateľa alebo výkonného umelca a vyhľadať vydavateľov týmto spôsobom.
 6. 6
  Kontaktujte vydavateľov a požiadajte o získanie práv, ktoré potrebujete, vrátane všetkých informácií o tom, ako budete hudbu používať, a o typoch požadovaných práv.
 7. 7
  Počkajte na odpoveď od každého vydavateľa, čo môže trvať 6 až 8 týždňov. Ak vydavateľ zamietne vašu žiadosť o práva alebo ak je cena za práva, ktoré ste pôvodne požadovali, príliš vysoká, kontaktujte vydavateľa a informujte sa, či máte nejaké ďalšie možnosti alebo či by ste nemali nájsť inú hudbu.

Tipy

 • Jedna skladba môže mať viac vydavateľov. Ak chcete získať práva, musíte kontaktovať každého vydavateľa individuálne.
 • Čím je hudba známejšia a komerčne úspešnejšia, tým budú práva drahšie. Neznámi umelci a neznáma hudba sú lacnejšie a môžu tiež vniesť do vašej práce sviežosť.
  Môže to byť komplikovaná úloha z dôvodu rôznych možností práv
  Môže to byť komplikovaná úloha z dôvodu rôznych možností práv a väčšiny hudby s rôznymi právami.
 • Americký úrad pre autorské práva má právomoc vydať „povinnú licenciu“ pre každého, kto chce zariadiť, zaznamenať a distribuovať coververziu piesne, ktorá už bola vydaná v Európe. Účtuje sa malý poplatok a licenčné poplatky.
 • Autorské práva na kompozíciu sa líšia od autorských práv na akékoľvek nahrávky výkonov tejto hudby. Každý z nich má svoje vlastné samostatné vlastníctvo a trvanie. Podľa právnych predpisov USA sú všetky existujúce zvukové nahrávky, ktoré kedy boli v Európe vytvorené, chránené autorskými právami s výnimkou tých, ktoré boli vytvorené vládou USA a niektoré diela publikované v 70. a 80. rokoch bez náležitého oznámenia o autorských právach.
 • Nie každé verejné predstavenie hudby chránenej autorskými právami vyžaduje licenciu. Podľa právnych predpisov USA je napríklad vyňaté spievanie alebo prehrávanie záznamu nedramatickej piesne v kostole, rovnako ako verejné predstavenie, pri ktorom nikto z tohto vystúpenia nemá žiadny zisk (za predpokladu, že sa neprenáša nikam inam).

Otázky a odpovede

 • Ako si zakúpim vlastníctvo piesne?
  Priemerný Joe si nemôže jednoducho kúpiť vlastníctvo piesne. Môžete buď napísať jeden, požiadať o vlastníctvo alebo otvoriť nahrávaciu spoločnosť a kúpiť si tak vlastníctvo skladieb od iných umelcov.
 • Kam mám ísť, ak sa zdá, že vydavateľ už neexistuje alebo sa nedá nájsť?
  Nejaká iná spoločnosť ho s najväčšou pravdepodobnosťou kúpila predtým, ako zmizla. Skúste teda nájsť drobčekovú stopu toho, kto je ju teraz vo vlastníctve.
 • Musím si kúpiť hudobné práva, ak moji interpreti hrajú iba skladby, ktoré napísali?
  Nie, ide o originálne dielo, na ktoré by výkonný umelec / autor vlastnil všetky práva.
Nezodpovedané otázky
 • Ako môžem hovoriť s hudobným umelcom o získaní hudobných práv?

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články
 1. Ako byť DJ?
 2. Ako sa učiť klavírne piesne podľa sluchu?
 3. Ako dobre zvládnuť skúšku na klavír?
 4. Ako byť motivovaný cvičiť na nástroji?
 5. Ako urobiť zábavu na husliach zábavnou?
 6. Ako transponovať klavírne noty na husľové noty?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail