Ako transplantovať ľalie vzkriesenia?

Skúste svoje ľalie transplantovať na jeseň zhruba mesiac
Skúste svoje ľalie transplantovať na jeseň zhruba mesiac, než očakávate prvé mrazy.

Ľalie vzkriesenia (Lycoris squamigera) sú známe aj ako „prekvapenie“ alebo „kúzelné“ ľalie a niekedy aj „nahé dámy“! Rastú v zónach 5 až 10 v USA, čo znamená, že dokážu zvládnuť teploty, ktoré klesnú až na –7°C (-26°C). Majú krásne ružové kvety, ktoré spravidla kvitnú v letných mesiacoch. Lilie vzkriesenia sú mierne neobvyklé v tom, že kvetina odumrie po odumretí listov, čo je „prekvapivý“, „magický“ alebo „nahý“ efekt, pre ktorý sú prezývané.

Metóda 1 z 3: plánovanie a príprava

 1. 1
  Rozdeľte a transplantujte svoje ľalie každé tri až päť rokov. Či už sa sťahujete a chcete vziať svoje ľalie so sebou, vo vašej záhrade je príliš veľa ľudí, alebo máte iný dôvod na transplantáciu ľalií, mali by ste sa pokúsiť rozdeliť a presádzať každé tri až päť rokov. Pomôže to zabrániť preplneniu rastlín a zvýši sa ich produkcia kvetov.
  • Ľalie sa v pôde rozdelia a začnú byť preplnené. To spôsobí, že náplasť bude produkovať menej kvetov. Menej kvitnutia je znakom toho, že je čas rozdeliť a transplantovať náplasť.
 2. 2
  Označte umiestnenie ľalií predtým, ako listy odumrú. Pretože pred transplantáciou musíte počkať, kým ľalia nespí, môže byť ťažké nájsť rastlinu, akonáhle listy odumrú. Preto môže byť ťažké vedieť, kam kopať, aby ste získali prístup ku koreňom rastliny bez toho, aby ste ich poškodili.
  • Jedným z riešení je nakresliť kruh okolo rastliny pomocou sprejovej farby predtým, ako kvety vyblednú.
  • Alternatívne označte miesto kruhom kameňov alebo do pôdy vložte značky rastlín (bez poškodenia žiarovky).
 3. 3
  Pripravte nové miesto ľalií. Súčasne so značením umiestnenia rastliny je vhodné pripraviť novú výsadbovú plochu, aby mala čas usadiť sa pred výsadbou. Ľalie budú chcieť slnečné miesto s dobrou drenážou.
  • Ak viete, že je vaša pôda ťažká hlina alebo máte slabú drenáž, alebo ak pozorujete, ako sa kaluže formujú a miznú pomerne pomaly, budete musieť odvodnenie zlepšiť vykopaním veľkého množstva posypu alebo kompostu. Alternatívne zvážte zvýšenie postelí.
  • Na novom mieste výsadby odburiňte pôdu a zapracujte do pôdy určité množstvo organickej hmoty. Táto organická hmota môže byť kompost alebo hnoj. Nechajte posteľ sedieť niekoľko týždňov alebo mesiacov.
  Transplantujte svoje ľalie každé tri až päť rokov
  Rozdeľte a transplantujte svoje ľalie každé tri až päť rokov.
 4. 4
  Transplantujte ľalie mesiac pred prvým mrazom. Lilie vzkriesenia by mali byť transplantované iba vtedy, ak sú v pokojnom štádiu, ku ktorému dochádza koncom leta a na jeseň a v zime. Skúste svoje ľalie transplantovať na jeseň asi mesiac, než očakávate prvé mrazy.
  • Mali by ste si uvedomiť, že aj keď je lepšie transplantovať žiarovky, keď sú na jeseň nečinné, pravdepodobne im to neublíži, keď sa budú presúvať koncom leta alebo zimy. To však môže viesť k oneskoreniu výroby kvetov počas nasledujúcej sezóny.
 5. 5
  Zvážte postupné transplantovanie ľalií vzkriesenia. Uvedomte si, že ľalie nasledujúci rok po transplantácii nie vždy kvitnú. Niekedy po šoku z pohybu odmietajú kvitnúť aj niekoľko rokov. Možno budete chcieť zvážiť transplantáciu vašej náplasti Lilií vzkriesenia po niekoľko rokov, aby ste zaistili, že v priebehu nasledujúceho roka po transplantácii získate aspoň niekoľko kvetov.

Metóda 2 z 3: vykopanie a rozdelenie žiaroviek

 1. 1
  Počkajte, kým lístie samo neodumrie. Je dôležité nechať lístie prirodzene odumrieť, takže sa nenechajte zlákať na jeho zníženie. Ľalia použije lístie na výrobu energie zo slnečného svetla, ktoré sa bude v zime skladovať. Pomôže to rastline zotaviť sa z transplantácie a znova kvitnúť.
  • Nechajte lístie na rastline, kým samo nevädne. Do polovice leta, keď sa kvety objavia, nezostanú žiadne listy.
  • Keď kvet uschne, rastlina uspí. Kým príde jeseň, žiadna z rastlín nebude viditeľná nad zemou a rastlina by mala byť v kľude.
 2. 2
  Cibuľu ľalie opatrne vyhrabte zo zeme. Cibuľu v tvare cibule opatrne vyhrabte zo zeme pomocou záhradnej vidlice a dávajte pozor, aby ste ju nepoškodili. Pokúste sa zachovať čo najviac pôdy okolo koreňa. Ak je žiarovka poškodená alebo javí akékoľvek známky hniloby, vyhoďte ju. Zdržte sa kompostovania akýchkoľvek chorých žiaroviek.
  Že je čas rozdeliť a transplantovať náplasť
  Menej kvitnutia je znakom toho, že je čas rozdeliť a transplantovať náplasť.
 3. 3
  Vyčistite a rozdeľte žiarovky ľalie. Ak si myslíte, že žiarovky je potrebné rozdeliť, vyčistite pôdu od koreňov pomocou hadičky. Ak sa žiarovky rozdelia, budú mať pripevnené ofsety (alebo detské žiarovky). Budú vyzerať trochu ako cibuľky cesnaku, pričom posuny budú vyzerať ako samostatné strúčiky cesnaku.
  • Ak chcete rozdeliť offsety, jemne ich vypáčte prstami.
 4. 4
  Zlikvidujte všetky poškodené, choré alebo zakrpatené žiarovky. Ponechajte si tie najväčšie, najzdravšie vyzerajúce a zlikvidujte všetky poškodené alebo choré vyzerajúce. Žiarovky, ktoré majú hnilobu, sa budú zdať kašovité. Je to vhodný čas na rozdávanie akýchkoľvek zdravých kompenzácií, ktoré nechcete, iným záhradníkom.
  • Teraz môžete mať viac žiaroviek, ako ste si mysleli! Nechať tých najmenších nemusí stáť za to. Ak však máte trpezlivosť čakať niekoľko rokov, kým dozrejú, zvážte vysadenie medzi väčšie žiarovky alebo do zadnej časti postele, aby ste si v záhrade nevšimli holú škvrnu.
 5. 5
  Cibuľky ľalií uložte pred opätovnou výsadbou na jar. Ak žiarovky vykopávate na jeseň, môžete počkať a uskladniť ich cez zimu, než ich na jar znova vysadíte.
  • Uložte ich na chladné a suché miesto, napríklad do papierového vrecka, do kôlne alebo chladnej skrine.

Metóda 3 z 3: opätovná výsadba žiaroviek ľalie

 1. 1
  Znovu zasadte cibuľky ľalie do hĺbky 13 cm a 25 cm od seba. Na novom mieste výsadby urobte jamku hlbokú asi 13 centimetrov (12,7 cm). Vzkriesenie ľalie žiarovky bude potrebovať asi 25 cm priestoru medzi nimi a ďalších žiaroviek.
  • Umiestnite ich tak, aby sedeli na hrsti žiarovkového kompostu a špicatým koncom smerom hore.
  • Vyplňte dieru zeminou okolo žiarovky a jemne ju poklepte. Vyhnite sa stlačeniu nečistôt nohami. Plochu dobre zalejte.
  Chcete vziať svoje ľalie so sebou
  Bez ohľadu na to, či sa sťahujete a chcete vziať svoje ľalie so sebou, vo vašej záhrade je príliš veľa ľudí, alebo máte iný dôvod na transplantáciu ľalií, mali by ste sa pokúsiť rozdeliť a presádzať každé tri až päť rokov.
 2. 2
  V zime položte na ľalie mulč. Cibuľa v zime pomôže chrániť dve až tri palce vrstvy mulča, ako je seno alebo listová pleseň, ale mulčovanie by ste mali odstrániť na jar, aby sa objavili výhonky.
 3. 3
  Pochopte, že cibuľkám ľalií môže trvať niekoľko rokov, kým opäť kvitnú. Mali by ste očakávať, že transplantované ľalie nemusia kvitnúť znova v nasledujúcom roku alebo dokonca v nasledujúcom roku. Buďte trpezliví a nevzdávajte sa ich, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou sa z transplantácie nakoniec spamätajú.

Tipy

 • Ľalie budú počas suchých období potrebovať ďalšiu vodu.

Otázky a odpovede

 • Som zmätený, transplantujem nahé dámy teraz alebo na jar? Vykopať ich a zasadiť na jar?
  Kopám ich koncom leta po zaschnutí stonky kvetu. Niektoré sú ihneď presadené znova a iné sú zdieľané.
 • Robia semená?
  Lilie vzkriesenia nenasadzujú semená - kvety sú buď sterilné, alebo sa rastliny zo semena nesplnia.
 • Môžu byť ľalie vzkriesené zasadené do kvetináčov?
  Áno, pokiaľ črepník nie je pre rastlinu príliš malý.
 • Potrebujem každý rok vykopať žiarovky?
  Nie, žiarovky nemusíte kopať každý rok. Môžete ich nechať umrieť a v budúcej sezóne sa znova objavia.
Nezodpovedané otázky
 • Kedy môžem oddeliť narcisy?
 • Môžem skladovať holé žiarovky, ktoré boli vykopané na jar, a zasadiť ich na jeseň?
 • Koľko vody vyžadujú zavedené ľalie vzkriesenia?

Komentáre (5)

 • blahoblazej
  Naučiť sa najlepšie obdobie roka na transplantáciu bolo veľmi užitočné. Je dobré vedieť, že som si vedomá toho, že možno niekoľko rokov nebudem kvitnúť.
 • becky32
  Z každej fázy som sa niečo naučil, ale najviac ma zaujímalo, ako ich uložiť, kým nebude nová posteľ pripravená. Neuvedomil som si, koľko žiaroviek som mal, a som rád, že viem správnu vzdialenosť a hĺbku, keď sa presádzam.
 • margie32
  Ďakujem za informácie o pohybujúcich sa prekvapivých ľaliách. Moje skoro ovládli môj floxový záhon.
 • collin87
  Konkrétne ročné obdobie na dosiahnutie tohto cieľa bolo nápomocné.
 • cernadobroslava
  Mal som nahé dámy, ale už boli vysadené, keď som kúpil dom. Je dobré vedieť, čo robia a ako ich presadiť alebo zasadiť.
Súvisiace články
 1. Ako zakoreniť výhonky paradajok?
 2. Ako zasadiť veľkonočné ľalie?
 3. Ako pestovať semeno growia asiatica?
 4. Ako prezimovať georgíny?
 5. Ako zasadiť žiarovky do trávy?
 6. Ako organicky hnojiť kvety?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail