Ako cvičiť psa s artritídou?

Ak chcete svojho psa cvičiť s artritídou, vyskúšajte si ho vziať na krátke 10-15 minútové prechádzky niekoľkokrát denne, aby ste ho cvičili bez toho, aby ste si poranili kĺby. Pokúste sa počas prechádzky držať mäkších povrchov, ako je tráva, aby ste znížili tlak na kĺby. Po prechádzke môžete psovi 5-10 minút masírovať kĺby, aby sa ochladil a uľavilo mu od bolesti. Za týmto účelom položte ruku na bolestivé miesto a prstami urobte malé krúživé pohyby, pričom na sval jemne zatlačte. Ak má váš pes stále bolesti, opýtajte sa svojho veterinára, či vám odporúča používať podvodný bežecký pás, ktorý vášmu psovi umožňuje cvičiť bez tlaku na kĺby. Ak sa chcete dozvedieť, ako vykonávať cvičenia s rozsahom pohybu na zahriatie kĺbov vášho psa, prečítajte si viac od nášho spoluautora z veterinárnej oblasti.

Ak chcete svojho psa cvičiť s artritídou
Ak chcete svojho psa cvičiť s artritídou, vyskúšajte si ho vziať na krátke 10-15 minútové prechádzky niekoľkokrát denne, aby ste ho cvičili bez toho, aby ste si poranili kĺby.

Cvičenie je súčasťou zdravého a šťastného života psa. Ako však psy starnú, u 65% z nich sa vyvinie artritída. Ako stav, ktorý spôsobuje zápal kĺbov, môže artritída spôsobiť, že aj jednoduché prechádzky a iné bežné činnosti budú bolestivé. Môžete sa rozhodnúť cvičiť svojho psa s cvičením s nízkym dopadom, ktoré nie je menej bolestivé pre ich kĺby.

Metóda 1 z 3: zavedenie cvičení s nízkym nárazom

 1. 1
  Identifikujte správny druh cvičenia pre svojho artritického psa. Najmenej cvičenia vyvolávajúce bolesť pre psov s artritídou sú cvičenia s nízkym nárazom a vysokou odolnosťou. Cvičenia s nízkym nárazom znižujú hmotnosť, ktorá je aplikovaná na kĺby, a tým sú pohodlnejšie pre psov s bolesťami kĺbov. Cvičenia s vysokým odporom, na druhej strane, sú cvičenia, ktoré poskytujú cvičeným svalom vysokú odolnosť, čím sú vyvinutejšie a väčšie bez namáhania kĺbov.
  • Medzi príklady cvičení s nízkym nárazom a vysokým odporom patrí plávanie a chôdza na podvodnom bežiacom páse. Pri cvičení na podvodnom páse je pes položený na bežecký pás, ktorý je uzavretý v sklenenej nádobe, ktorú je možné naplniť vodou.
 2. 2
  Cvičte svojho psa na podvodnom bežiacom páse. Podvodné bežecké pásy sú skvelým spôsobom cvičenia psov s artritídou, ale pre väčšinu majiteľov sú často finančne náročné. Opýtajte sa svojho veterinára na miestne zariadenia alebo kliniky, ktoré ponúkajú podvodné bežecké pásy alebo cvičenia vodoliečby pre psov. Túto službu ponúka väčšina veľkých kliník alebo nemocníc pre zvieratá. V ideálnom prípade môžete svojho psa cvičiť na podvodnom bežiacom páse každý deň.
  • Začnite s krátkymi prechádzkami, ktoré trvajú asi 10 minút, a postupne si predlžujte ich trvanie, kým si pes na cvičenie zvykne. Keď váš pes zosilnie, môže chodiť dlhší čas.
  • Podvodné bežecké pásy majú nastaviteľné rýchlosti a ovládanie teploty vody, pretože teplo zvyšuje krvný obeh, čo znižuje opuch a bolesť kĺbov.
 3. 3
  Vezmite svojho psa na plávanie. Plávanie je skvelý spôsob, ako cvičiť šteňa s malým dopadom. Môžete ich nechať samovoľne plávať alebo im hodiť plávajúcu hračku na aport. Vezmite svojho psa na jazero, rybník alebo do bazéna vhodného pre psov. Túto možnosť by ste mali zvážiť iba vtedy, ak viete, že váš pes je silný plavec. Staršie psy sa môžu rýchlo unaviť a ohroziť sa vo vode.
  • Bazény s hydroterapiou môžu byť skvelou voľbou, pretože používajú teplú vodu, ktorá upokojuje psie kĺby. Na druhej strane, jazerá a rybníky môžu byť studené a ich kĺby tuhé.
  • Ak váš pes nie je silný plavec, zvážte kúpu psej záchrannej vesty, ktorá ho udrží v stave plávania. Môžete ich naučiť plávať s psou záchrannou vestou alebo bez nej.
 4. 4
  Choďte na miernu prechádzku. Vezmite svojho miláčika na krátku prechádzku, aby sa rozhýbal. Začnite krátkymi prechádzkami a postupne ich dĺžku predlžujte, ak vášho psa nič nebolí. Začnite 10 až 15 minútovými prechádzkami raz alebo dvakrát denne. Mäkké povrchy, ako napríklad tráva alebo dokonca podlahy s kobercom, sú lepšie ako drsné povrchy ako betón. Chcete ich tiež prejsť po rovných plochách bez kopcov.
  • Dodržiavajte pravidelný rozvrh, aby mal váš pes sedem dní v týždni rovnaké množstvo jemného cvičenia.
  • Nebehajte a nebehajte so svojim artritickým psom.
  • Vyhnite sa ich vychádzkam skoro ráno alebo v noci, pretože nižšie teploty môžu zhoršiť bolesť kĺbov.
Podvodné bežecké pásy sú skvelým spôsobom cvičenia psov s artritídou
Podvodné bežecké pásy sú skvelým spôsobom cvičenia psov s artritídou, ale pre väčšinu majiteľov sú často finančne náročné.

Metóda 2 z 3: Zahrievanie a ochladzovanie psa na cvičenie

 1. 1
  Zahrejte svojho artritického psa cvičením v rozsahu pohybu. Rozsah pohybu cvičenie ľahko pohybovať určité kĺby ako kolená alebo bedra, a to prostredníctvom celej rady Spoločného je. Tento rozsah prebieha od ohybu (ohnutý) po predĺženie (narovnaný). Ak chcete vykonávať cvičenia v rozsahu pohybu, položte psa na bok na matrac alebo deku, pričom končatinu, ktorú chcete cvičiť, smeruje k vám.
  • Jednou rukou podporte končatinu, ktorú chcete cvičiť, pod a nad kĺbom v prirodzenej polohe, aby bol váš pes v pohode a bez bolesti.
  • Končatinu ohýbajte tak pomaly, ako je to možné, kým sa nedostane do prirodzenej ohnutej polohy, ktorá je psovi príjemná (zastavte, ak pes cíti bolesť) a držte ju v tejto polohe 3 až 5 sekúnd.
  • Po ohnutí končatiny ju pomaly alebo jemne vráťte do pôvodnej polohy a roztiahnite ju úplne von. Cvičenie miernej flexie a predĺženia opakujte 10 až 15 -krát.
 2. 2
  Masírujte im kĺby. Jemná masáž kĺbov počas piatich až desiatich minút každý deň môže pomôcť zmierniť niektoré z ich bolestí pri artritíde. Masáž pomáha udržať kĺby pružné a zahriať svaly pred cvičením. Začnite tým, že pohladíte oblasti okolo kĺbov, aby sa tkanivo zahrialo. Potom položte ruku na oblasť a začnite robiť malé kruhové pohyby, pričom sval jemne stláčajte. Skončite tým, že oblasť opäť pohladíte, aby ste upokojili nervy.
  • Nemasírujte kĺby, ktoré sú v súčasnosti zhoršené. Ak váš pes trhne alebo sa mu zdá, že ho niečo bolí, okamžite prestaňte túto oblasť masírovať.
  • Je to tiež skvelý spôsob, ako sa spojiť so svojim psom.
 3. 3
  Vysušte svojho psa. Po cvičení vášho psa na podvodnom bežiacom páse alebo plávaním ho dôkladne osušte mäkkými uterákmi, aby vášmu psovi nebolo chladno. Nízke teploty môžu znížiť krvný obeh a spôsobiť bolesť kĺbov. Ak ste sa rozhodli ich vziať na prechádzku, zahrievajte ich, ak ste boli vo vlhkom alebo chladnom počasí.
 4. 4
  Vykonajte ochladzovacie cvičenia so svojim psom. Po cvičení je potrebné svaly vášho psa ochladiť. Vykonajte rovnaký rozsah pohybových cvičení opakovaním rovnakých postupov, aké ste vykonali pri zahrievaní psa.
  • Vykonajte tieto cvičenia v teplej oblasti alebo vo vnútri, aby bol váš pes pohodlnejší.
 5. 5
  Poskytnite svojmu psovi teplé prostredie na odpočinok. Teplé teploty môžu pomôcť zvýšiť krvný obeh, a tým zmierniť bolesť a zápal. Na druhej strane nízke teploty môžu zhoršiť príznaky artritídy. Potom, čo budete mať príležitosť cvičiť svoje šteňa, uistite sa, že má teplé a pohodlné miesto na odpočinok.
  • Poskytnite svojmu psovi hrubú, mäkkú posteľ, na ktorej bude môcť spať. K dispozícii sú tiež vyhrievané lôžka pre psov, ktoré si môžete kúpiť pre svojho artritického psa.
V ideálnom prípade môžete svojho psa cvičiť na podvodnom bežiacom páse každý deň
Túto službu ponúka väčšina veľkých kliník alebo nemocníc pre zvieratá. V ideálnom prípade môžete svojho psa cvičiť na podvodnom bežiacom páse každý deň.

Metóda 3 z 3: Spríjemnenie cvičenia

 1. 1
  Pomôžte im udržať si zdravú váhu. Extra váha zbytočne zaťažuje už poškodené kĺby vášho psa. Udržiavaním zdravej hmotnosti môžete prispieť k odstráneniu tohto dodatočného zdroja stresu a bolesti. Pretože váš pes nemôže cvičiť tak, ako keby nemal artritídu, udržanie zdravej výživy je vašou najlepšou voľbou, ako ho udržať v zdravej hmotnosti.
  • Psy, ktoré majú zdravú hmotnosť, budú mať tiež ľahšie cvičenie, ako pes s nadváhou.
  • Zdravá strava by mala poskytovať rovnováhu bielkovín, uhľohydrátov a tukov. Vyvarujte sa kŕmenia zvyškami svojho psa, pretože ľudská strava je často kaloricky hustejšia. Obmedzte počet pochúťok, ktoré dávate svojmu miláčikovi.
 2. 2
  Ak je to možné, cvičte na mäkkom povrchu. Aj keď to nemusí byť vždy možné, snažte sa cvičiť svojho psa na mäkkých povrchoch, kedykoľvek je to možné. Mäkké povrchy, ako napríklad tráva, menej zaťažujú kĺby vášho psa ako tvrdé povrchy, napríklad asfalt.
 3. 3
  Podajte svojmu psovi lieky proti bolesti predpísané veterinárnym lekárom. Ak má váš pes veľké bolesti, porozprávajte sa so svojim veterinárom o tom, aké lieky by mohli byť pre vášho psa vhodné. Váš veterinár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše NSAID (nesteroidné protizápalové liečivo), ktoré pomôže v boji proti bolesti a zmierni opuch. Lieky na liečbu bolesti môžu vášmu psovi veľmi uľahčiť cvičenie.
  • Tieto lieky sú viazané na lekársky predpis; nevykonávajte samoliečbu svojho psa.
 4. 4
  Doplňte svojmu psovi stravu o vitamín C. Zistilo sa, že vitamín C pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov u psov. U niektorých psov môže tiež zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Keď sú psy v strese, najmä v dôsledku fyzického stresu spôsobeného chorobami, ako je artritída, môžu byť náchylné na nedostatok vitamínu C.
  • Porozprávajte sa so svojim veterinárom o doplnkoch vitamínu C a zistite, či si myslia, že by to vášmu psovi pomohlo.
 5. 5
  Zvážte možnosť podať svojmu psovi ďalšie lieky. Niektoré lieky môžu pomôcť predchádzať ďalšiemu poškodzovaniu kĺbov udržiavaním zdravia kĺbov. Glukozamín a chondroitín sulfát pomáhajú opravovať spojivové tkanivá a udržiavať zdravú už existujúcu chrupavku. Artritída poškodí kĺby vášho psa, ale tieto lieky môžu tento proces spomaliť.
  • Porozprávajte sa so svojím veterinárom skôr, ako svojmu psovi podáte ďalšie doplnky alebo lieky.
  • Tieto lieky neopravia žiadne štrukturálne poškodenia spôsobené artritídou, ako sú roztrhané chrupavky alebo pokročilé tkanivo jazvy. Tieto je možné opraviť iba chirurgickým zákrokom.
  • Požiadajte svojho veterinára o odporučenie veterinárnemu fyzioterapeutovi. Môžu predpísať konkrétne cvičenia a techniky na riešenie konkrétnych problémov s kĺbmi a udržať psa v pohybe.
Ktorý vášmu psovi umožňuje cvičiť bez tlaku na kĺby
Ak má váš pes stále bolesti, opýtajte sa svojho veterinára, či vám odporúča používať podvodný bežecký pás, ktorý vášmu psovi umožňuje cvičiť bez tlaku na kĺby.

Tipy

 • Pred zmenou cvičebného režimu vášho psa alebo podaním nového lieku alebo doplnkov svojmu psovi sa vždy poraďte so svojim veterinárom.

Varovania

 • Artritída je progresívny stav. Môže prísť čas, keď stav vášho psa prejde do bodu, keď ho budú bolieť silné bolesti. Možno už nebudú môcť pokračovať v cvičení, preto sa porozprávajte so svojim veterinárom, keď ich artritída dosiahne pokročilé štádium.
 • Cvičenie v rámci možností vášho domáceho maznáčika. Nikdy nevykonávajte nadmerné namáhanie domáceho maznáčika kvôli cvičeniu.
 • Nikdy nenechajte svojho psa plávať bez vášho prísneho dohľadu.

Otázky a odpovede

 • Nášmu psovi bola diagnostikovaná skorá artritída bedrového kĺbu. Aké vodítko je najlepšie použiť pri venčení nášho psa, krku alebo postroja?
  Postroj je spravidla najlepšia voľba, väčšinou preto, že vám dáva najväčšiu kontrolu a psa zvyčajne spomalí bez toho, aby mu ublížil.
 • Mám šeltiu a má asi 10 rokov. Vo veku 4 rokov mala udalosť, pri ktorej mala stiahnuté zadné nohy. A ako starne, sú čoraz napínavejšie s menším rozsahom pohybu. Čo je najlepšie?
  Skúste sa s ňou hrať, s hračkou. Alebo dajte nejaké maškrty na podlahu, aby sa pre ne musela pohnúť.
 • Mám 10-ročného Samoyeda, ktorý má na predných nohách príznaky artritídy. Zdá sa, že rady týkajúce sa cvičenia odporúčajú viesť prechádzky. Môj pes chce voľne chodiť - je v poriadku chodiť/behať mimo olova?
  To závisí od psa. Ak sa váš pes pokúsil predtým utiecť, pravdepodobne to nie je dobrý nápad. Ak svojmu psovi úplne dôverujete, že neutečie, choďte do toho. Ak nemôžete vôbec chodiť na vodítku, možno budete chcieť svoj dvor ohradiť, aby mohol vo vašom dvore bežať bez vodítka bez toho, aby ste museli utekať.

Súvisiace články
 1. Ako udržať lesklý kabát nemeckého ovčiaka?
 2. Ako používať náhubok na opravu štípania u psov?
 3. Ako zvládnuť hryzúceho psa?
 4. Ako naučiť svojho psa príkaz prestať štekať?
 5. Ako zvládnuť blížiaceho sa psa?
 6. Ako sa cítiť dobre pri veľkých psoch?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail