Ako spozorovať a liečiť čmeliaka u potkanov?

Obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom
Ponúkajte potkanom sladké alebo vysokotučné jedlá striedmo; obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom.

Čmeliak je stav, ktorý sa zvyčajne vyvíja v nohách hlodavcov prostredníctvom stafylokokovej infekcie. Medzi možné príčiny patria drsné alebo špinavé klietky a podstielky, obezita alebo genetická predispozícia. Našťastie je čmeliak liečiteľný lekárom, ak je dostatočne rýchlo spozorovaný. Ak však nie je ošetrený, môže sa čmeliak stať septickým a odolným voči liečbe.

Časť 1 z 3: zisťovanie symptómov čmeliaka

 1. 1
  Dávajte pozor na letargické správanie u potkanov. Ak váš potkan nelezie alebo behá tak často ako obvykle alebo stratil chuť do jedla, môže to byť spôsobené prítomnosťou bolestivých vredov na nohách.
 2. 2
  Pozrite sa, či si váš potkan neprimerane olizuje nohy. Ak si váš potkan líže nohy častejšie ako obvykle, môže to byť kvôli rane.
  • To, že sa krysa sama olizuje, neznamená, že s ňou nie je niečo v poriadku. Potkany sa zvyknú lízať, aby sa samočistili.
 3. 3
  Na podlahe klietky hľadajte červené stopy. Ak vaša krysa krváca z nôh, je možné, že sa už infikovaná rana znova otvorila alebo že musíte urobiť opatrenia, aby ste zabránili začiatku infekcie.
 4. 4
  Pozrite sa na červené hrbole alebo abscesy na nohách potkana. Toto je známka toho, že sa u vašej potkana vyvinul čmeliak.
  • Ak zistíte, že vaša potkan má čmeliaka, mali by ste to čo najskôr vziať k veterinárovi.
 5. 5
  Nepokúšajte sa vyprázdniť absces sami. Mohlo by to spôsobiť sepsu potkanov, smrteľnú infekciu krvi, ktorá môže vyplývať z nesprávne ošetrenej rany.
Aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov
Áno, potkany môžu dostať čmeliak, aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov.

Časť 2 z 3: ošetrovanie čmeliaka

 1. 1
  Priveďte svoju krysu k veterinárovi na správnu diagnózu. Váš miestny veterinárny lekár môže potvrdiť vašu domácu diagnózu a riešiť ranu. Na zotavenie potkana môžu byť predpísané miestne a/alebo perorálne lieky.
 2. 2
  Podajte svojmu potkanovi perorálne lieky, ak sú predpísané. Nechajte svojho potkana konzumovať antibiotiká pomocou injekčnej striekačky alebo pipety, aby sa ubezpečil, že užije celú dávku.
  • Ak uvidíte, že potkan nemá rád chuť lieku, zmiešajte jeho perorálny liek s zriedeným jablkovým džúsom.
  • Použite celé množstvo predpísané vašim veterinárom. Ak tak neurobíte, môže váš potkan relapsovať zo silnejšej verzie baktérií.
 3. 3
  Potrite akékoľvek topické lieky priamo na ranu potkana. Pravidelnou kontrolou oblasti sa uistite, že vaša krysa uchováva lieky.
 4. 4
  Zakryte spodok klietky potkana mäkkou podstielkou. Váš potkan potrebuje na zotavenie mäkký pochodový povrch. Spodok by mal byť hladký povrch, potom pridajte najmenej 8 centimetrov (7,6 cm) podstielky. Posteľnú bielizeň vymeňte hneď, ako sa znečistí.
  • Rozrezaná podložka na jogu je skvelým základom pre dno klietky.
 5. 5
  Odstrihnite nechtom potkana. Pomôže to zabrániť tomu, aby si potkan škrabancom ranu znova otvoril. Pravidelné orezávanie môže tiež pomôcť predchádzať vývoju tržných rán.
  • Zvážte nákup špeciálnych nožníc na nechty, ktoré sa predávajú vo väčšine obchodov s domácimi zvieratami. Ponúkajú lepší úchop ako zastrihávače ľudských nechtov, čo je dôležité, pretože potkana budete musieť držať v jednej ruke a druhou ho strihať.
  • Odstrihnite iba čistú časť nechtu. Rezanie do ružovej žily (aka rýchlo) spôsobí, že vaša krysa krváca. Majte poruke kukuričnú múku, aby ste zastavili krvácanie v prípade, že omylom prerežete žilu.
Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky
Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky, ale neviem, či je to čmeliak.

Časť 3 z 3: Predchádzanie budúcim ohniskám čmeliakov

 1. 1
  Klietku potkanov pravidelne čistite. Odstráňte všetky výkaly alebo rozliate jedlo z klietky potkana tak často, ako môžete. Pravdepodobne nesú stafylokokové baktérie, ktoré sa môžu rozšíriť na potenciálne otvorené rany.
 2. 2
  Upravte alebo vymeňte klietku potkanej drôtenej podlahy. Klietky s drôtenou podlahou môžu byť škodlivé pre nohy potkana. Ak máte takúto klietku, možno budete chcieť jej dno zakryť trvanlivým, plochým materiálom alebo si kúpiť úplne novú klietku.
 3. 3
  Potkanovi poskytnite mäkkú podstielku. Mäkký povrch walking pomáha predchádzať Bumblefoot. V spodnej časti klietky vytvorte rovný, hladký povrch. Potom pridajte na podlahu klietky najmenej 8 centimetrov (7,6 cm) podstielky. Hneď ako potkan znečistí podstielku, vymeňte špinavú posteľnú bielizeň.
  • Dokonca aj hladké dno klietky môže potierať nohu potkana, takže musíte použiť podstielku.
 4. 4
  Udržujte zdravú výživu pre potkany. Ponúkajte potkanom sladké alebo vysokotučné jedlá striedmo; obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom.
  • Odporúčame potkanom kŕmiť jedlom s vysokým obsahom aminokyselín, mastných kyselín, vitamínov a minerálov.
  • Zaistite, aby mal váš potkan vždy prístup k čerstvej pitnej vode.

Otázky a odpovede

 • Čo je čmeliak u činčily?
  Je to podobný stav ako u králikov a potkanov. Začína sa ako boľavé päty s červenou zapálenou pokožkou a ak sa povrch pokožky vreduje alebo láme, potom sa nakazí.
 • Ako ošetrujete čmeliaka doma?
  Prvá a najdôležitejšia vec je zabezpečiť, aby mal potkan veľa hlbokých, suchých a mäkkých podstielok, pretože neustály kontakt so špinavým substrátom robí všetko ostatné bezpredmetným. Potom kúpte boľavú oblasť slabou slanou vodou (použite 1 lyžičku soli na 1 pintu vychladenej, predtým prevarenej vody) dvakrát denne a potom pokožku osušte. Ak je potkan bez farby alebo hnisavý výtok z kože, je nevyhnutné navštíviť veterinára.
 • Môžu ľudia dostať čmeliak?
  Čmeliak nie je zvyčajne nákazlivý stav, pretože je výsledkom invázie poškodeného tkaniva baktériami, ktoré sú súčasťou normálnej flóry a fauny pokožky. Po kontakte s akýmkoľvek domácim zvieraťom je však nevyhnutné dodržiavať hygienu, ako napríklad umývanie rúk.
 • Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky, ale neviem, či je to čmeliak. Sú biele a nie červené. Potkana som práve dostal z PetSmartu. Je to v poriadku?
  To je úplne normálne, všetky potkany ich majú. Hrbole sú malé podložky, ktoré potkanovi pomáhajú pri lezení a chôdzi, ktoré mu neublížia.
 • Môžu krysy dostať čmeliak?
  Áno, potkany môžu dostať čmeliak, aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov. Potkany sú totiž ľahšie a rozdeľujú svoju telesnú hmotnosť rovnomernejšie, čo znamená, že sa ich päty netierajú tak často o zem.

Súvisiace články
 1. Ako pomôcť svojmu tučnému potkanovi schudnúť?
 2. Ako sa starať o novonarodené škrečky?
 3. Ako sa starať o potkana s rakovinou?
 4. Ako čistiť zuby potkanovi?
 5. Ako Litterbox vycvičiť potkana?
 6. Ako zabrániť myšiam domácich zvierat v boji?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail