Ako spozorovať a liečiť čmeliaka u potkanov?

Obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom
Ponúkajte potkanom sladké alebo vysokotučné jedlá striedmo; obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom.

Čmeliak je stav, ktorý sa zvyčajne vyvíja v nohách hlodavcov prostredníctvom stafylokokovej infekcie. Medzi možné príčiny patria drsné alebo špinavé klietky a podstielky, obezita alebo genetická predispozícia. Našťastie je čmeliak liečiteľný lekárom, ak je dostatočne rýchlo spozorovaný. Ak však nie je ošetrený, môže sa čmeliak stať septickým a odolným voči liečbe.

Časť 1 z 3: zisťovanie symptómov čmeliaka

 1. 1
  Dávajte pozor na letargické správanie u potkanov. Ak váš potkan nelezie alebo behá tak často ako obvykle alebo stratil chuť do jedla, môže to byť spôsobené prítomnosťou bolestivých vredov na nohách.
 2. 2
  Pozrite sa, či si váš potkan neprimerane olizuje nohy. Ak si váš potkan líže nohy častejšie ako obvykle, môže to byť kvôli rane.
  • To, že sa krysa sama olizuje, neznamená, že s ňou nie je niečo v poriadku. Potkany sa zvyknú lízať, aby sa samočistili.
 3. 3
  Na podlahe klietky hľadajte červené stopy. Ak vaša krysa krváca z nôh, je možné, že sa už infikovaná rana znova otvorila alebo že musíte urobiť opatrenia, aby ste zabránili začiatku infekcie.
 4. 4
  Pozrite sa na červené hrbole alebo abscesy na nohách potkana. Toto je známka toho, že sa u vašej potkana vyvinul čmeliak.
  • Ak zistíte, že vaša potkan má čmeliaka, mali by ste to čo najskôr vziať k veterinárovi.
 5. 5
  Nepokúšajte sa vyprázdniť absces sami. Mohlo by to spôsobiť sepsu potkanov, smrteľnú infekciu krvi, ktorá môže vyplývať z nesprávne ošetrenej rany.
Aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov
Áno, potkany môžu dostať čmeliak, aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov.

Časť 2 z 3: ošetrovanie čmeliaka

 1. 1
  Priveďte svoju krysu k veterinárovi na správnu diagnózu. Váš miestny veterinárny lekár môže potvrdiť vašu domácu diagnózu a riešiť ranu. Na zotavenie potkana môžu byť predpísané miestne a/alebo perorálne lieky.
 2. 2
  Podajte svojmu potkanovi perorálne lieky, ak sú predpísané. Nechajte svojho potkana konzumovať antibiotiká pomocou injekčnej striekačky alebo pipety, aby sa ubezpečil, že užije celú dávku.
  • Ak uvidíte, že potkan nemá rád chuť lieku, zmiešajte jeho perorálny liek s zriedeným jablkovým džúsom.
  • Použite celé množstvo predpísané vašim veterinárom. Ak tak neurobíte, môže váš potkan relapsovať zo silnejšej verzie baktérií.
 3. 3
  Potrite akékoľvek topické lieky priamo na ranu potkana. Pravidelnou kontrolou oblasti sa uistite, že vaša krysa uchováva lieky.
 4. 4
  Zakryte spodok klietky potkana mäkkou podstielkou. Váš potkan potrebuje na zotavenie mäkký pochodový povrch. Spodok by mal byť hladký povrch, potom pridajte najmenej 8 centimetrov (7,6 cm) podstielky. Posteľnú bielizeň vymeňte hneď, ako sa znečistí.
  • Rozrezaná podložka na jogu je skvelým základom pre dno klietky.
 5. 5
  Odstrihnite nechtom potkana. Pomôže to zabrániť tomu, aby si potkan škrabancom ranu znova otvoril. Pravidelné orezávanie môže tiež pomôcť predchádzať vývoju tržných rán.
  • Zvážte nákup špeciálnych nožníc na nechty, ktoré sa predávajú vo väčšine obchodov s domácimi zvieratami. Ponúkajú lepší úchop ako zastrihávače ľudských nechtov, čo je dôležité, pretože potkana budete musieť držať v jednej ruke a druhou ho strihať.
  • Odstrihnite iba čistú časť nechtu. Rezanie do ružovej žily (aka rýchlo) spôsobí, že vaša krysa krváca. Majte poruke kukuričnú múku, aby ste zastavili krvácanie v prípade, že omylom prerežete žilu.
Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky
Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky, ale neviem, či je to čmeliak.

Časť 3 z 3: Predchádzanie budúcim ohniskám čmeliakov

 1. 1
  Klietku potkanov pravidelne čistite. Odstráňte všetky výkaly alebo rozliate jedlo z klietky potkana tak často, ako môžete. Pravdepodobne nesú stafylokokové baktérie, ktoré sa môžu rozšíriť na potenciálne otvorené rany.
 2. 2
  Upravte alebo vymeňte klietku potkanej drôtenej podlahy. Klietky s drôtenou podlahou môžu byť škodlivé pre nohy potkana. Ak máte takúto klietku, možno budete chcieť jej dno zakryť trvanlivým, plochým materiálom alebo si kúpiť úplne novú klietku.
 3. 3
  Potkanovi poskytnite mäkkú podstielku. Mäkký povrch walking pomáha predchádzať Bumblefoot. V spodnej časti klietky vytvorte rovný, hladký povrch. Potom pridajte na podlahu klietky najmenej 8 centimetrov (7,6 cm) podstielky. Hneď ako potkan znečistí podstielku, vymeňte špinavú posteľnú bielizeň.
  • Dokonca aj hladké dno klietky môže potierať nohu potkana, takže musíte použiť podstielku.
 4. 4
  Udržujte zdravú výživu pre potkany. Ponúkajte potkanom sladké alebo vysokotučné jedlá striedmo; obézne potkany sú vystavené väčšiemu riziku nákazy čmeliakom.
  • Odporúčame potkanom kŕmiť jedlom s vysokým obsahom aminokyselín, mastných kyselín, vitamínov a minerálov.
  • Zaistite, aby mal váš potkan vždy prístup k čerstvej pitnej vode.

Otázky a odpovede

 • Čo je čmeliak u činčily?
  Je to podobný stav ako u králikov a potkanov. Začína sa ako boľavé päty s červenou zapálenou pokožkou a ak sa povrch pokožky vreduje alebo láme, potom sa nakazí.
 • Ako ošetrujete čmeliaka doma?
  Prvá a najdôležitejšia vec je zabezpečiť, aby mal potkan veľa hlbokých, suchých a mäkkých podstielok, pretože neustály kontakt so špinavým substrátom robí všetko ostatné bezpredmetným. Potom kúpte boľavú oblasť slabou slanou vodou (použite 1 lyžičku soli na 1 pintu vychladenej, predtým prevarenej vody) dvakrát denne a potom pokožku osušte. Ak je potkan bez farby alebo hnisavý výtok z kože, je nevyhnutné navštíviť veterinára.
 • Môžu ľudia dostať čmeliak?
  Čmeliak nie je zvyčajne nákazlivý stav, pretože je výsledkom invázie poškodeného tkaniva baktériami, ktoré sú súčasťou normálnej flóry a fauny pokožky. Po kontakte s akýmkoľvek domácim zvieraťom je však nevyhnutné dodržiavať hygienu, ako napríklad umývanie rúk.
 • Moja krysa má na spodnej časti nôh hrbolčeky, ale neviem, či je to čmeliak. Sú biele a nie červené. Potkana som práve dostal z PetSmartu. Je to v poriadku?
  To je úplne normálne, všetky potkany ich majú. Hrbole sú malé podložky, ktoré potkanovi pomáhajú pri lezení a chôdzi, ktoré mu neublížia.
 • Môžu krysy dostať čmeliak?
  Áno, potkany môžu dostať čmeliak, aj keď našťastie to nie je také bežné ako u králikov. Potkany sú totiž ľahšie a rozdeľujú svoju telesnú hmotnosť rovnomernejšie, čo znamená, že sa ich päty netierajú tak často o zem.

Súvisiace články
 1. Ako čistiť zuby potkanovi?
 2. Ako vyrobiť škrečok pre škrečka?
 3. Ako vycvičiť potkana, aby sa postavil na zadné nohy?
 4. Ako vycvičiť potkana, aby získaval predmety?
 5. Ako naučiť potkana jeho meno?
 6. Ako zabrániť myšiam domácich zvierat v boji?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail