Ako pomôcť rybe Betta žiť dlhšie?

Aby ryby betta žili dlhšie, kŕmite ich zdravou výživou, ktorá pozostáva zo živej potravy, betta peliet a mrazeného krmiva pre ryby. Mali by ste tiež pravidelne čistiť bettovu nádrž a vodu, aby neochorela. Udržujte vodu pri 27°C, čo posilní imunitný systém vašej betty a pomôže predchádzať chorobám. Ak vaša ryba ochorie, dôkladne vyčistite nádrž a vodu, aby sa choroba nerozšírila a nezhoršovala. Ak sa chcete dozvedieť, ako nastaviť tank, ktorý udrží vašu bettu zdravú a šťastnú, čítajte ďalej!

Ak chcete rybám betta pomôcť žiť dlhšie
Ak chcete rybám betta pomôcť žiť dlhšie, kŕmte ich zdravou výživou, ktorá pozostáva zo živej potravy, betta peliet a mrazeného krmiva pre ryby.

Tiež nazývané siamské bojové ryby, betty sú veľmi obľúbené domáce zvieratá. Starostlivosť o ne môže byť jednoduchá a za správnych okolností môžu žiť niekoľko rokov. Divoká betta žije v priemere dva roky. V zajatí však so správnou starostlivosťou môže betta žiť štyri roky alebo viac.

Časť 1 zo 4: výber ryby

 1. 1
  Vyberte si zdravú rybu. Uistite sa, že ste svoje ryby získali v obchode alebo u osoby, ktorá sa o svoje zásoby dobre stará. Kým ste ho získali, môže byť ťažké povedať, aký bol život vašich rýb. Možno neviete, ako je starý, alebo či môže prenášať choroby. Ryby Betta v obchode môžu byť v strese, choré a chované v zlých podmienkach. Tieto veci môžu prispieť k skorému zániku vášho domáceho maznáčika.
  • Zdravé ryby sú aktívnejšie ako menej zdravé ryby.
  • Hľadaj známky fyzického poškodenia.
  • Pozrite sa na zafarbenie, ktoré by mohlo naznačovať ochorenie. Všimnite si toho, že niektoré odrody betta sú prirodzene škvrnité.
 2. 2
  Kúpte si modrú bettu. Dôvodom je, že bežné potraviny betta obsahujú zlúčeniny, ktoré spôsobujú, že červené betty sú viac červené, ale ktoré namiesto toho merateľne zvyšujú schopnosť modrej betty bojovať proti chorobám. Tieto zvýrazňovače červenej farby sa nazývajú karotenoidy (myslia si, že sú oranžové ako mrkva) a vo vašich rybách betta zvýrazňujú pomaranče, červené a žlté farby. Modré betty však nedostávajú väčšie červené zafarbenie, ale silnejší imunitný systém. Samiciam bolo dokonca ukázané, že uprednostňujú tieto modré samce pred ostatnými, keď skonzumovali tieto zvýrazňovače farby.
 3. 3
  Vyberte si mladšiu rybu. Mnoho ľudí nevie, aký je vek ich rýb. Rybu je možné kúpiť neskoro v živote, čím sa zníži čas, ktorý jej budete venovať. Získaním mladšej ryby zvyšujete šancu, že svoju rybu budete mať dlho. Nie vždy to však býva tak, že menšia ryba bude mladšia; Ako bettas starnú, ich plutvy sa predlžujú a ich telá sa zväčšujú. Aj keď sa betta prirodzene líši vo veľkosti, výberom menšej ryby získate väčšiu bettu, ktorá je mladá. Ak si chcete byť istí, že sú vaše ryby mladé, obráťte sa na chovateľa betty.
  • Príliš mladé ryby nie sú dobré. Môžu byť jednoduchšie šokovaní, keď ich umiestnite do iného prostredia.
 4. 4
  Skontrolujte vodu, v ktorej sa nachádza. Skontrolujte, či nie je špinavá. Pozrite sa, či je príliš veľa jedla, čo naznačuje, že ryby sú kŕmené alebo nejedia. Môžu to byť zrejmé príznaky zlej starostlivosti, ktoré môžu skrátiť život vašim rybám.
 5. 5
  Pozrite sa na ostatné ryby. Len preto, že ryba, ktorú ste vybrali, vyzerala zdravo, neznamená to, že nechytila chorobu z vody, ktorú jej dáva obchod. Mohlo to zachytiť niečo z iných rýb, ak je to v spoločenskej nádrži. Ak sa zdá, že mnohé ďalšie ryby v okolí sú nezdravé, môže to byť aj ryba, ktorú ste si vybrali.
 6. 6
  Nezískajte viac ako jednu naraz. Aj keď je možné držať betty v nádrži s inými bettami, každá ryba má trochu inú osobnosť. Aby ste sa ubezpečili, že sa žiadnym rybám neublíži, držte bettu v nádrži samotnú a pokiaľ s tým nevykonáte prieskum, nekupujte spolu s ňou ani ďalšie ryby.
Koľko rokov žijú ryby betta
Koľko rokov žijú ryby betta?

Časť 2 zo 4: Nastavenie nádrže

 1. 1
  Vyberte nádrž vhodnej veľkosti. Aj keď veľa ľudí tvrdí, že betty sú šťastné vo veľmi malých kalužiach, tieto ryby v skutočnosti uprednostňujú vodu hlbokú jednu alebo dve stopy, podobnú hĺbke ryžových polí, v ktorých sa bežne nachádzajú. Vyberte si nádrž, ktorá má aspoň niekoľko galónov, aby mala vaša betta dostatok priestoru na plávanie. Vo všeobecnosti nádrž, ktorá má menej ako dva galóny, nebude dostatočne veľká.
 2. 2
  Pridajte rastliny. Rastliny sú skvelým doplnkom vašej nádrže. Mnoho ľudí volí umelé rastliny, pretože majú nižšiu údržbu. Živé rastliny, aj keď vyžadujú určitú starostlivosť, môžu pomôcť zlepšiť kvalitu vody vašej betty jej filtráciou a pridaním kyslíka. V každom prípade je pri výbere živých alebo umelých rastlín dôležité vyhnúť sa tým, ktoré majú príliš tvrdý alebo ostrý povrch. Môžu poškodiť krehké plutvy vašich rýb. Toto sú niektoré rastliny, ktoré budú pre vaše ryby bezpečné.
  • Hodvábne rastliny
  • Živé papradie Java
  • Živý mach vianočného stromčeka
 3. 3
  Pridajte čistú vodu. Toto je jeden z najdôležitejších prvkov nastavenia nádrže. Pridanie vody priamo z vodovodu môže vaše ryby zabiť. Chemické látky ako chlór a fluoxetín, ako aj mnohé ďalšie, ktoré sa nachádzajú vo vode z vodovodu, sú pre ryby veľmi škodlivé. Môžu výrazne poškodiť vaše ryby a skrátiť ich životnosť. Predtým, ako predstavíte svojho domáceho maznáčika, je dôležité kúpiť si vodný kondicionér na pridanie do vody v nádrži. Táto voda môže tiež potrebovať niekoľko dní sedieť, aby v nej bolo dostatok rozpusteného kyslíka, aby vaše ryby mohli dýchať.
 4. 4
  Zahrejte vodu v nádrži. Keď voda tečie z vodovodu, nie je to zvyčajne správna teplota pre vaše ryby. Keďže ryby betta pochádzajú z juhovýchodnej Ázie, uprednostňujú teplú vodu. Ideálna teplota pre ich nádrž sa pohybuje od 72 do 27°C. Aby vaše ryby boli zdravé, možno budete musieť kúpiť ohrievač a teplomer.
  • Teplá voda urobí vaše ryby aktívnejšími a taktiež pomôže k ich celkovému zdraviu.
  • Ak sa príliš ochladia, môžu zomrieť.
  • Pri prvom nastavení nádrže bude ohrievač najskôr trvať, kým sa voda zohreje. Pred pridaním rýb by ste mali nechať deň alebo dva sedieť.
  • Okrem toho je pri predstavovaní vašich rýb dôležité uistiť sa, že voda, z ktorej pochádzajú, má rovnakú teplotu ako voda, do ktorej idú. Vrecko alebo nádobu, v ktorej sú ryby, nechajte sedieť vo vode novej nádrže, dostatočne dlho na to, aby mala rovnakú teplotu, aby zmena teploty nešokovala vaše ryby a nespôsobila smrť.
 5. 5
  Vyberte si dobrých spoločníkov do tanku. Bettu nemôžete vložiť do nádrže s akoukoľvek rybou. Sú agresívni. Dve mužské betty v nádrži spolu sa pravdepodobne navzájom zabijú. Aj keď ženské betty môžu byť držané spolu v spolku, je tiež možné, že sa navzájom zrania. Mnoho ľudí sa rozhodne držať betty v solitérnych nádržiach, ale ak sa ich rozhodnete držať s poslušnými spoločníkmi, vyberte si vhodných.
  • Neon tetra (v škole)
  • Bristlenose plecostomus
  • Sklenený sumec
Aj keď sa betta prirodzene líši vo veľkosti
Aj keď sa betta prirodzene líši vo veľkosti, výberom menšej ryby získate väčšiu bettu, ktorá je mladá.

Časť 3 zo 4: Bežná starostlivosť

 1. 1
  Vytvorte si harmonogram svojej rutiny. Bez rutinnej starostlivosti vaše ryby predčasne uhynú. Pamätajte si, že ryba vám nemôže povedať, kedy je hladná alebo keď je jej voda špinavá. Aby bola životnosť vašich rýb maximálna, musíte jej venovať pravidelnú starostlivosť. Vytvorením harmonogramu si môžete pomôcť dodržať ho.
 2. 2
  Kŕmte svoje ryby dobre. Kŕmte svoje ryby pravidelne. Je dôležité vybrať krmivo, ktoré je vhodné pre vaše ryby. Mnoho obchodov predáva potraviny špeciálne pre betty, ale aj vtedy je dôležité skontrolovať ingrediencie. Vyhnite sa jedlu, ktoré je vyrobené prevažne z rybej múčky.
  • Mnoho bettov nemá rád rybie vločky.
  • Pelety špeciálne vyrobené pre betty nájdete vo väčšine obchodov s rybami.
  • Mrazom sušené alebo mrazené rybie krmivo, ako sú krvavé červy alebo slané krevety, je skvelým doplnkom ich stravy s betta peletami.
  • Vyberte si živé jedlo, ak môžete. Výskum ukazuje, že formulované potraviny, ako napríklad suché krmivo pre ryby, ktoré dostanete v obchode, začínajú mať merateľné vplyvy na zdravie betty, akonáhle prekročí 25% ich stravy. Len málo bettas pre domáce zvieratá má takú výsadu, že môže neustále dostávať živé jedlo. Napriek tomu, že živé jedlo môže byť drahé a časovo náročné, veľmi prospieva zdraviu betty.
  • Kúpte svojim rybám krmítko s časovým uvoľňovaním, ak idete na dovolenku, aby vám neumrelo od hladu, keď ste preč.
 3. 3
  Vyčistite vodu. Tak často budete musieť svojim rybám meniť vodu. To sa líši v závislosti od veľkosti nádrže, od toho, či sa rozhodnete použiť filter, a od toho, či doň vložíte živé rastliny. Môžete si kúpiť testovacie súpravy na kontrolu vody. To zaistí, aby vaše ryby mali čisté a zdravé médium, v ktorom bude žiť, a aby sa maximalizoval jeho potenciál životnosti.
 4. 4
  Vyčistite nádrž. V nádrži na ryby môžu rásť riasy po stranách, ktoré je potrebné vyčistiť, aby sa zaistila kvalita vody a tiež váš jasný výhľad na ryby. Kamene alebo piesok na dne nádrže tiež budete musieť raz za čas vyčistiť alebo vymeniť. Nahromadenie odpadu v spodnej časti nádrže môže vašim rybám spôsobiť nevoľnosť a zabiť ho. Filtre s tým môžu pomôcť, ale aj vtedy môže byť potrebné odsať odpad zospodu.
  • Kúpte si sifón, aby ste mohli čerpať odpad a vodu z nádrže do vedra.
  • Zaobstarajte si súpravu na čistenie magnetov alebo čistič nádrží s dlhou rukoväťou, aby ste pri čistení rias nemuseli úplne zvlhnúť.
  • Na čistenie nádrže nepoužívajte mydlo. Často stačí dobré fyzické čistenie (bez chemikálií a čistiacich prostriedkov).
 5. 5
  Hrajte so svojimi rybami. Vzhľadom na svoje pôsobivé prejavy agresie mnoho ľudí rád používa zrkadlá na to, aby prinútili svoju bettu rozšíriť svoje žiabre. Aj keď to môže vaše ryby vystresovať, ak to robíte často, nie je to pre vaše ryby škodlivé každú chvíľu. Výskum naznačuje, že zatiaľ čo víťazi bojov medzi bettami spotrebúvajú viac kyslíka, zdá sa, že tieto displeje nemajú žiadne významné dôsledky. Ukážka betty v zrkadle jej môže trochu zacvičiť a tiež môže byť menej agresívna voči iným rybám kvôli stimulácii.
Aké je najlepšie krmivo pre ryby betta
Mohla by byť chorá, skúste jej nakŕmiť živé jedlo, zohrievať ohrievač alebo inak udržiavať nádrž v teple, hrať sa s ňou pomocou zrkadla a kontrolovať kvalitu vody. Aké je najlepšie krmivo pre ryby betta?

Časť 4 zo 4: riešenie zdravotných rizík

 1. 1
  Hľadaj príznaky choroby. Mnohokrát je ľahké zistiť, ako sa vaša ryba cíti, len tým, že sa na ňu pozriete. Existuje mnoho znakov, že vaša ryba je chorá. Nájdite si chvíľu na dôkladnú kontrolu svojich rýb raz za čas, aby ste sa uistili, že vyzerajú zdravo. Tak sa môžete vyhnúť sledovaniu, ako vaše ryby trpia nejakou chorobou. Niekoľko vecí, ktoré treba hľadať:
  • Strata chuti do jedla
  • Škrabanie na skaly alebo rastliny
  • Ležať na dne nádrže
  • Plávanie hore nohami alebo bokom
  • Biele výkaly
  • Vyblednuté zafarbenie
  • Biele škvrny
 2. 2
  Odoberte vzorku vody. Vzorky vody je možné analyzovať pomocou domácej súpravy zakúpenej online alebo v obchode s domácimi zvieratami. Môžete si tiež vziať vzorku vody do miestneho obchodu s domácimi zvieratami a nechať sa skontrolovať odborníkom. Analýza vody je jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť povahu zdravotného problému vašich rýb. Môže vám povedať, či máte vo vode nerovnováhu, ktorá spôsobuje zdravotné problémy vašich rýb.
 3. 3
  Vodu udržujte pri 27°C. Ak je vaša voda príliš studená, vaše ryby môžu ochorieť. 80 stupňov je optimálna teplota pre vaše ryby a pri mnohých chorobách nižšia ako optimálna. To môže pomôcť spomaliť životný cyklus niektorých chorôb, ako je ich, a tiež pomôcť imunitnému systému vašich rýb.
 4. 4
  Vyčistite vodu a nádrž. Možno to nie je prekvapujúce, ale ak je vaša ryba chorá, je pravdepodobné, že je chorá aj vaša nádrž. Keď je vaša ryba chorá, dávajte mimoriadny pozor na čistenie vody, štrku a bokov nádrže. Nepoužívajte čistiace prostriedky, pretože tieto môžu vaše ryby usmrtiť.
 5. 5
  Oddeľte svoju bettu od ostatných rýb, ktoré sú choré alebo ktoré by ich mohli zraniť. Betta nielenže môže zraniť a zraniť sa inými rybami, rovnako ako ostatné zvieratá, budú jeden od druhého chytať choroby. V tejto situácii je dôležité ich oddeliť. V takom prípade môže byť potrebné mať pripravenú malú izolačnú nádrž.

Varovania

 • Nevkladajte do nádrže kamene alebo mušle, ktoré neboli kúpené v obchode s domácimi zvieratami, inak by mohla utrpieť kvalita vašej vody, a to by mohlo spôsobiť smrť vašich rýb.

Otázky a odpovede

 • Moja betta neje veľa, nie je príliš aktívna, ide na dno nádrže a dnes vyskočila z vody. Čo mám robiť?
  Mohla by byť chorá, skúste jej nakŕmiť živé jedlo, zohrievať ohrievač alebo inak udržiavať nádrž v teple, hrať sa s ňou pomocou zrkadla a kontrolovať kvalitu vody.
 • Ak sa mojej bette nová rastlina v nádrži nepáči, zvykne si?
  To závisí od toho, čo tým myslíš, že sa mu to "nezdá". Ak je z toho nervózny, môžete to zobrať a získať nový, pretože ho to môže stresovať. Tiež by ste mohli chcieť skontrolovať jeho plutvy, či nie sú poškodené, pretože ostrá alebo špicatá rastlina môže trhať a trhať jemné plutvy beta.
 • Aké je najlepšie krmivo pre ryby betta?
  Ryby Betta sú notoricky vyberavé a jedia akékoľvek jedlo, ktoré nemajú radi. Najlepším jedlom by teda bolo jedlo, ktoré bude jesť vaša betta. Pelety sú najobľúbenejšie, ale niektorí betta budú uprednostňovať vločky.
 • Koľko rokov žijú ryby betta?
  Väčšina žije asi dva až tri roky, ale môžu žiť až šesť rokov.
 • Čo je najlepšie vložiť do akvária?
  Kúpil som mu niekoľko „beta kamarátov“ (machové gule) do nádrže pre moju rybu. Leží na nich, tlačí ich okolo a pomáha filtrovať nádrž! Myslím, že to bol príjemný doplnok. Akékoľvek živé rastliny by boli tiež dobré.
 • Moja betta leží na dne nádrže, mám sa báť?
  Ryby Betta radi odpočívajú, ale ak to robia príliš dlho, mali by ste skontrolovať svoje vodné podmienky a uistiť sa, že ryba neochorie.
 • Ako veľká môže byť betta ryba?
  Väčšina bettas sa drží do troch palcov. Samce sú väčšie ako samice, ale stále majú zhruba tri palce.
 • Moje ryby betta len bojujú a dievča je zranené a krváca. Čo môžem urobiť?
  Oddeľte ich! Používajte náhradu plutiev a buďte jemní.
 • Na svoju bettu používam vodu z tabáku a mám ho už 9 mesiacov, mám začať používať kondicionér?
  Rozhodne je zriedkavé, že vaša betta ešte nepodľahla smrti. Chlór spaľuje žiabre, pridajte prosím kondicionér!
 • Majú ryby Betta radi veľa rastlín a dekorácií?
  Áno, ale nie príliš, aby to mohlo napadnúť celý priestor v akváriu. To znamená, že je určite dobré vložiť do akvária ozdoby, pretože to môže urobiť vašu betta rybu šťastnejšou vo svojom živote.

Komentáre (19)

 • astanton
  S pomocou tohto článku som si teraz veľmi istý, že budem mať zdravú bettu!
 • grantmateo
  Pomohlo mi to poskytnutím dobrých a spoľahlivých tipov na kŕmenie a ideálnej teploty pre nádrž.
 • runtehenry
  Vložiť pingpongovú loptičku je úplne super nápad, určite to vyskúšam. Milujte všetky informácie.
 • scotty33
  Táto fotografia bola urobená dnes v Moskve. Dnes som si kúpil tohto úžasného chlapca v Aqua-Logo! Milujem ho! Tento článok mi veľmi pomohol, pretože je môj prvý. Žije vo veľkej 3,5 galónovej nádrži. Je taký živý, že mi trvalo 20 minút, kým som o ňom urobil slušný obraz. Už pláva k nádrži, aby ma videl!
 • edwardrose
  Práve som dostal rybu Betta a som prvým majiteľom. Teraz viem o svojich rybách veľa a cítim sa dobre.
 • harrisonemily
  Teraz viem, že voda mojej betty musí byť teplá, a teraz je taký šťastný.
 • jaroslavkralova
  Väčšinu z týchto trikov som si už uvedomoval, ale objavili sa aj nové a je pekné, že máte všetko pripravené. Momentálne nemám rybu, ale plánujem čoskoro získať ďalšiu. Práve som stratil sladký Buzz Lightyear na vodnateľnosť.
 • nagyvanda
  Tip na hranie so svojimi rybami so zrkadlom je úžasný!
 • rylangerlach
  Potreboval som pomoc s tým, ako nakŕmiť svoju Bettu a aká teplota je najlepšia. Tento článok bol veľmi nápomocný! Vďaka!
 • vbosco
  Nedávno som kúpil svoju tretiu bettu. Má sa skvele, ale uvedomil som si, že som mu zabudol vložiť kondicionér! Ďakujem veľmi pekne, že si mi to pripomenul!
 • lubomira58
  Dôkladné, viac uhlové, ľahko čitateľné. Príjemné obrázky. Páčil sa mi tip na zrkadlo. Naša betta by bola energická, keby sme s ním hovorili a spievali.
 • vbogan
  Urobil som, čo mi tento článok povedal. Moja žena betta so závojom a chvostom je teraz super zdravá, hravá a aktívna. Je zďaleka moja obľúbená betta!
 • ymayer
  Nevedel som, že Betta môže byť držaná s krevetami. Myslel som si, že ich bude jesť. Som veľmi nadšený a nemôžem sa dočkať, až ich vložím.
 • joanie34
  Na tomto webe som našiel množstvo informácií a spätná väzba je dobrá. Všetky otázky, ktoré mám ohľadom mojich bettas, boli zodpovedané. Mám s touto stránkou pozitívne skúsenosti a odporúčam ju.
 • gregclarke
  Toto je veľmi užitočný článok! Odpovedalo na všetky otázky, ktoré som mal o bettách, plus na niekoľko, na ktoré som nepomyslel. Neuvedomili si, že uprednostňujú živé jedlo.
 • epolak
  Pomohlo mi to rozhodnúť sa, že chcem ďalšieho rybieho priateľa. Betcha sa nedá nahradiť. Mal ho najmenej 4 roky a veľa ma toho naučil vo svojom živote. Prešli sme to všetko spolu, vážne. ale možno z toho môže ťažiť iný tvor.
 • stephen96
  Práve som dokončil váš článok o starostlivosti a blahu rýb betta. Pomohlo mi to lepšie porozumieť starostlivosti a údržbe mojej betty. Vďaka.
 • tshaw
  Úžasne to pomohlo! Odovzdal som to svojim priateľom a oni to milovali a poďakovali mi za to. Nemali sme potuchy, čo alebo ako hľadať pri kúpe betty. Zaujímalo nás, prečo naše betty vydržali iba 1 - 2 roky.
 • powen
  To mi pomohlo zodpovedať všetky moje otázky!
Súvisiace články
 1. Ako znížiť chlór v akváriu?
 2. Ako chovať cichlidy papagája?
 3. Ako si vybrať ryby, ktoré sú kompatibilné s mužskými bettami?
 4. Ako sa pripraviť na novú rybu Betta?
 5. Ako poskytnúť rybám Betta ochranné chovné prostredie?
 6. Ako chovať divoké betty?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail