Ako diagnostikovať a liečiť suché oko u mačiek?

Ak vaša mačka prejavuje príznaky suchého oka, ako je nadmerné žmurkanie, začervenanie očí alebo žltkastý výtok okolo očí, mali by ste to vziať k veterinárovi, aby vám to mohol diagnostikovať a predpísať liečbu. Pred aplikáciou akéhokoľvek lieku očistite mačke okolo očí teplú vlhkú handričku, aby ste odstránili prípadný výtok. Na liečbu suchého oka by ste mali používať očné kvapky predpísané vašim veterinárom asi 3 až 4 krát denne. Okrem toho by ste mali počas liečby mačku pozorne sledovať, pretože na zvýšenie bolesti, podráždenia a začervenania sa bude musieť pozrieť váš veterinár. Ak chcete získať ďalšie rady od nášho spoluautora z oblasti veterinárnej medicíny, vrátane toho, ako nechať mačku otestovať na základné zdravotné problémy, čítajte ďalej!

Zaobchádza efektívne a liečia sa samotné suché oči
Ak sa so základným stavom, ktorý spôsobil suché oči vašej mačky, zaobchádza efektívne a liečia sa samotné suché oči, vaša mačka by mala byť schopná vyhnúť sa ďalšiemu začervenaniu a nepríjemným pocitom.

U mačiek je zriedkavé mať trvalé suché oči, ale ak áno, je to zvyčajne spôsobené keratoconjunctivitis sicca (KCS). KCS je stav, pri ktorom očné žľazy nevytvárajú dostatok sĺz. Bez slz na lubrikovanie očí môže povrch očí sčervenať, byť bolestivé a poškodené. Aby ste mohli diagnostikovať a liečiť tento stav, budete musieť byť schopní rozpoznať symptómy, získať veterinárne poradenstvo a efektívne liečiť tento stav. Vďaka identifikácii a rýchlej starostlivosti je možné suché oči kontrolovať a minimalizovať.

Časť 1 z 3: spozorovanie príznakov suchých očí

 1. 1
  Hľadaj červené oči. Keď trávite čas so svojou mačkou, hľadajte červený odtieň na povrchu jej očí. To signalizuje, že s nimi nie je niečo v poriadku a že by sa na ne mal pozrieť veterinár.
  • Ak očné žľazy vašej mačky neprodukujú dostatok tekutiny, povrch jej očí bude pravdepodobne červený a podráždený. Je to spôsobené trením spôsobeným pohybom očného viečka cez suché oko.
  • Červené oči môžu signalizovať rôzne zdravotné problémy. Farba môže byť spôsobená suchými očami, ale môže to byť spôsobené aj niečím vážnejším, ako je napríklad glaukóm.
 2. 2
  Bodové signály, že vaša mačka má bolesti. Ak vaša mačka veľa žmúri a nadmerne žmurká, je to znak toho, že vašu mačku môžu bolieť suché oči. Vaša mačka môže tiež dlho zatvárať oči, ak ju bolia oči.
  • Rovnako ako ostatné príznaky suchých očí, bolesť v očiach mačky môže signalizovať ďalšie zdravotné problémy, ako sú vredy na rohovke.
 3. 3
  Hľadaj výtok okolo očí. Ak má vaša mačka KCS, pravdepodobne bude mať okolo očí žltkastý a hustý výboj. Je to spôsobené nedostatkom očnej tekutiny, ktorá sa vytvára pre oči.
  • Tento výtok sa zvyčajne hromadí v očných kútikoch.
  • Aj keď nevidíte výtok, vaša mačka môže mať stále problém. Niektoré mačky sú vynikajúce chovateľky a môžu samy odstrániť výtok.
  Na liečbu suchých očí môže váš veterinár predpísať množstvo očných kvapiek
  Na liečbu suchých očí môže váš veterinár predpísať množstvo očných kvapiek.
 4. 4
  Buďte aktívni, ak má vaša mačka v minulosti choroby spojené so suchými očami. Existujú choroby, ktoré zvyčajne spôsobujú suché oči. Ak má vaša mačka jednu z týchto chorôb, musíte byť ostražitejší pri hľadaní prejavov suchého oka. Ak napríklad viete, že vaša mačka má vírus herpes simplex u mačiek, mali by ste neustále sledovať príznaky suchých očí, pretože je to bežný vedľajší účinok tohto stavu.
  • Mali by ste tiež hľadať suché oči, ak je vašej mačke odstránené tretie viečko alebo žľaza tretieho viečka. Tento chirurgický zákrok sa používa na liečbu čerešňových očí a môže spôsobiť rozvoj suchých očí. Čerešňové oko je stav, pri ktorom sa žľaza tretieho viečka pohybuje mimo svojho miesta a je viditeľná na boku oka.

Časť 2 z 3: diagnostika suchých očí

 1. 1
  Dohodnite si stretnutie s veterinárom. Ak mačka trpí bolestivými suchými očami, mali by ste ju vziať na veterinárnu kliniku, aby vám ju veterinár prezrel. Zavolajte veterinárnu kanceláriu, vysvetlite jej problém s mačkou a dohodnite si stretnutie s ňou.
  • Vo väčšine prípadov miernych až stredne suchých očí nie je potrebné dohodnúť si stretnutie v ten istý deň. Tento typ stretnutia na poslednú chvíľu je zvyčajne vyhradený pre život ohrozujúce núdzové situácie.
 2. 2
  Počas skúšky odpovedajte na otázky a pomôžte. Keď vezmete svoju mačku na schôdzku, možno budete musieť pomôcť s jej udržiavaním v pokoji počas schôdzky a poskytovaním informácií o stave mačky. Je napríklad veľmi pravdepodobné, že váš veterinár bude chcieť prediskutovať, kedy sa začali príznaky mačky a či sa postupom času zvýšili.
  • Počas skúšky váš veterinár pravdepodobne okrem pohľadu do očí urobí aj celkové posúdenie celkového zdravia vašej mačky. To im pomôže posúdiť základnú príčinu podráždenia očí.
 3. 3
  Uistite sa, že vaša mačka má zníženú produkciu sĺz. Aby pochopil príčinu podráždenia očí vašej mačky, váš veterinár môže vykonať test na posúdenie produkcie sĺz vašej mačky. Najbežnejším testom je Schirmerov test roztrhnutia (STT).
  • Trhlín po skúške Schirmer znamená umiestnenie zvláštny kus papiera vnútri dolného viečka po určitú dobu a potom rozchod, koľko vlhkosti sa zhromažďujú na ňom.
  Na liečbu suchého oka by ste mali používať očné kvapky predpísané vašim veterinárom asi 3 až 4 krát denne
  Na liečbu suchého oka by ste mali používať očné kvapky predpísané vašim veterinárom asi 3 až 4 krát denne.
 4. 4
  Identifikujte základné podmienky. Existuje množstvo zdravotných stavov, ktoré môžu vašej mačke spôsobiť suché oči. Na liečbu suchých očí je potrebné identifikovať a liečiť tieto základné stavy. Váš veterinárny lekár bude hľadať podmienky, ktoré by mohli spôsobiť suché oči vašej mačky, napríklad:
  • Poškodenie žliaz produkujúcich slzy
  • Systémové ochorenia, ako je mačací herpes vírus
  • Vedľajšie účinky liekov (zvyčajne spôsobené sulfátovými liekmi)
  • Infekcia vnútorného ucha

Časť 3 z 3: Liečba suchých očí

 1. 1
  Vyčistite okolie očí. Mačkám so suchými očami môže byť veľmi upokojujúce čistiť si okolie očí teplou vlhkou handričkou. Je tiež dobrým zvykom vyčistiť si oči pred aplikáciou liekov, aby sa liekom do očí nedostali žiadne baktérie. Utierkou navlhčenou v teplej vode jednoducho jemne utrite okolie očí a odstráňte prípadný nahromadený výtok.
  • Uistite sa, že zakaždým utriete mačke oči čistou handričkou, aby ste do očí nedostali žiadne zvyšky alebo baktérie.
 2. 2
  Naneste očné kvapky. Na liečbu suchých očí môže váš veterinár predpísať množstvo očných kvapiek. Ako často ich musíte aplikovať, sa líši, ale zvyčajne je to 3 až 4 krát denne. Rôzne typy očných kvapiek, ktoré vám môže veterinárny lekár predpísať, zahŕňajú:
  • Umelé slzy
  • Antibiotické očné kvapky (používajú sa na odstránenie akejkoľvek existujúcej infekcie)
  • Mukolytické očné kvapky (pomáhajú rozpúšťať hlieny v očiach)
  Ak má vaša mačka suché oči v dôsledku základného ochorenia
  Ak má vaša mačka suché oči v dôsledku základného ochorenia, akým je napríklad vírus mačacieho herpesu, je potrebné liečiť aj tento stav.
 3. 3
  Ošetrite základné zdravotné problémy. Ak má vaša mačka suché oči v dôsledku základného ochorenia, akým je napríklad vírus mačacieho herpesu, je potrebné liečiť aj tento stav. Liečba príčiny suchých očí nemusí vždy úplne vyčistiť suché oči, ale uľahčí udržanie symptómov pod kontrolou.
  • Napríklad v prípade herpesvírusu mačiek liečba obvykle zahŕňa lieky na podporu imunity.
 4. 4
  Sledujte akékoľvek zvýšenie alebo zmenu symptómov. Pri liečbe suchých očí by ste mali mačke pozorne sledovať oči, aby ste sa uistili, že sa zlepšujú. Na akékoľvek zvýšenie začervenania, podráždenia alebo bolesti by ste mali upozorniť svojho veterinárneho lekára.
  • Zvýšenie symptómov môže znamenať, že vaša mačka má vred rohovky, ktorý môže spôsobiť trvalé poškodenie, ak nie je ihneď ošetrený.
  • Ak sa so základným stavom, ktorý spôsobil suché oči vašej mačky, zaobchádza efektívne a liečia sa samotné suché oči, vaša mačka by mala byť schopná vyhnúť sa ďalšiemu začervenaniu a nepríjemným pocitom. Vo väčšine prípadov však v liečbe treba pokračovať donekonečna, aby sa symptómy vyrovnali.

Otázky a odpovede

 • Čo mám robiť, ak moja mačka pri vkladaní očných kvapiek nespolupracuje?
  Skúste si nájsť priateľa, ktorý vám pomôže! Jedna osoba drží mačku na mieste, zatiaľ čo druhá aplikuje kvapky. Je dôležité, aby ste svojej mačke ukázali, že napriek tomu, že je to nepohodlné, bude to musieť urobiť, bez ohľadu na to, ako veľmi protestujú.

Súvisiace články
 1. Ako diagnostikovať cytauxzoonózu u mačiek?
 2. Ako urobiť mačiatko hovienko?
 3. Ako pomôcť zvracajúcej mačke?
 4. Ako zabrániť mačkám v kopaní na koberci?
 5. Ako pomôcť mačke nevracať?
 6. Ako diagnostikovať a liečiť pankreatitídu u mačiek?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail