Ako vyhrať tenisový zápas?

Budete musieť vyhrať 3 sety
Ak hráte v zápase 5 z 5, budete musieť vyhrať 3 sety.

Existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance na výhru tenisového zápasu. Keď si prečítate, ako funguje skórovanie v tenise, budete sa chcieť na hodiny a dni pred zápasom adekvátne pripraviť. Dostatok spánku, správne stravovanie a zahriatie vám pomôžu hrať čo najlepšie. Potom si počas zápasu môžete dať náskok pred súperom tým, že budete podávať silné, obratne vracajúce sa strely a udržiavať si pozitívny prístup.

Metóda 1 z 3: skórovanie tenisového zápasu

1. 1
    Vykonajte úder loptou, ktorú sa váš súper nemôže vrátiť, aby získal bod. Ak váš súper počas hry trafí loptu do siete alebo mimo hraciu plochu, získate bod. Ak váš súper nemôže pri prvom alebo druhom pokuse o podanie dostať loptu do poľa podania, získavate tiež bod.
    • Servisné boxy sú 4 políčka vedľa siete. Pri podávaní trafte loptu cez sieť a do servisného boxu, ktorý je diagonálne od miesta, kde stojíte.
    • Ak loptička pri podávaní zasiahne vrch siete, potom pristane v poli podania, podávajúci podanie zopakuje. Toto sa nazýva „let“ a ani jedna strana nezíska bod.
  2. 2
    Ak chcete vyhrať zápas, získajte minimálne 4 body a získajte 2-bodovú výhodu. Bodovanie v tenise je trochu divnejšie ako v iných športoch. Každá hra začína na „láska“, čo znamená iba 0. Keď získate svoj 1. bod, budete mať 15. V druhom bode sa dostanete k 30 a v treťom bode na 40. Ak získate štvrtý bod, získate vyhrajte hru, pokiaľ je skóre vášho súpera nižšie ako 40.
    • Ak chcete vyhrať zápas, musíte mať oproti svojmu súperovi 2-bodovú výhodu.
    • Ten, kto podáva počas hry, oznámi skóre pred podaním.
    • Pri vyhlasovaní skóre povedzte najskôr svoje skóre a potom skóre svojho súpera. Ak máte 40 a váš súper napríklad 15, povedzte: „40-15.“
  3. 3
    Ak je stav nerozhodný 40-40, vyhrajte svojho súpera o 2 body a vyhrajte. Zviazaný skóre na 40-40 je známy ako "dvojka." Ak sa to stane, nemôžete vyhrať získaním 4. bodu. Namiesto toho musíte vyhrať 2 po sebe nasledujúce body.
    • Ak po dvojke stúpnete o 1 bod, budete mať „výhodu“ alebo „reklamu“.
    • Ak sa server po dvojke zvýši o 1 bod, vyhlási skóre ako „Ad-In“.
    • Ak príjemca stúpne o 1 bod, server oznámi skóre ako „Ad-Out“
  4. 4
    Porazte svojho súpera v najmenej 6 hrách a vyhrajte set. Ak ste prvým hráčom, ktorý vyhrá 6 zápasov, vyhráte set, pokiaľ o 2 hry predbehnete svojho súpera. Ak ste so svojim súperom remizovali 5: 5, set môžete vyhrať iba vtedy, ak zvýšite počet zápasov o 2 zápasy.
    • Ak je zápas vyrovnaný napríklad 5: 5, set by ste mohli vziať, ak by ste ďalšie 2 zápasy vyhrali s konečným skóre 7–5.
    • Ak ste so svojim súperom remízou 6: 6, budete hrať 1 poslednú hru. Tento hráč a set vyhrá prvý hráč, ktorý dosiahne 7 bodov a bude náskok najmenej o 2 body.
    V zápase 3 z 3 na druhej strane budete musieť vyhrať 2 sety
    V zápase 3 z 3 na druhej strane budete musieť vyhrať 2 sety, aby ste zápas zvládli.
  5. 5
    Vyhrajte najviac setov a vyhrajte zápas. Tenisový zápas môže mať maximálny počet 3 alebo 5 sád. Ak hráte v zápase 5 z 5, budete musieť vyhrať 3 sety. Na druhej strane v zápase 3 z 3 budete musieť vyhrať 2 sety, aby ste zápas zvládli.
    • V Davis Cupe a Grand Slame hrajú profesionáli v zápasoch, ktoré sú najlepšie z 5 setov.
    • Väčšina tenisových zápasov, vrátane všetkých profesionálnych zápasov žien, má maximálne 3 sety na zápas.

Metóda 2 z 3: Príprava na zápas

1. 1
    Doprajte si veľa spánku, aby ste boli v deň zápasu pripravení vydať zo seba všetko. Správny nočný spánok môže ľahko znamenať rozdiel medzi porážkou a víťazstvom, ak ste vy a váš súper na rovnakej úrovni schopností. Ak máte menej ako 12 rokov, pokúste sa spať 9 až 12 hodín v priebehu 24 hodín. Ak ste tínedžer, strieľajte 8 až 10 hodín za noc a ak máte viac ako 18 rokov, 7 a viac hodín.
    • Snažte sa, aby bol váš spánkový cyklus konzistentný tým, že budete každý deň chodiť do postele a vstávať v rovnaký čas.
    • Ak cestujete na tenisový zápas, snažte sa, aby vaše prostredie na spanie bolo podobné tomu, na čo ste zvyknutí. Nastavte napríklad teplotu v miestnosti na takú, na akú ste zvyknutí, a vezmite si z domu vankúše a/alebo prikrývky.
    • Užívanie si spánku po celý deň vám tiež môže pomôcť udržať si relaxáciu a koncentráciu.
  2. 2
    Vyhnite sa jedlu nových druhov jedla pred zápasom. Hodiny a dni pred zápasom sa držte výživných jedál, ktoré poznáte. Vždy existuje riziko, že nový druh jedla spôsobí zažívacie alebo iné problémy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vašu hru, preto hrajte bezpečne.
    • Ak chcete do svojho jedálnička zaviesť nové jedlo alebo prísadu, urobte to niekoľko dní pred zápasom, aby sa vaše telo stihlo poriadne prispôsobiť.
  3. 3
    Poriadne sa rozcvičte, aby ste telo pripravili na zápas. Začnite svoju rozcvičku 15 -minútovými úsekmi, šprintmi, rýchlymi cvičeniami na nohy a reakčnými cvičeniami. Potom urobte 30-45-minútovú technickú rozcvičku, aby ste si precvičili podania, forhendy, bekhendy atď.
    • Keď sa zahrievate, nezabudnite cvičiť, ako keby ste hrali zápas. To znamená, že okrem podávaní a predklonov si precvičíte aj rutiny medzi bodmi.
  4. 4
    Pripravte sa mentálne, aby ste do zápasu vstupovali koncentrovaní a oddýchnutí. Počas záverečných 15-30 minút pred zápasom sa posaďte osamote na tiché miesto a pokúste sa svoj zápas vizualizovať. Vizualizujte si, ako bijete silné a presné podania a forhendy. Skúste si tiež predstaviť, ako budete sebavedomo a uvoľnene reagovať na nepriaznivé situácie.
    • Počas týchto 15-30 minút sa snažte nepozerať na telefón ani na iné zariadenie, aby ste sa mohli sústrediť na nadchádzajúci zápas.
  5. 5
    Pred a počas zápasu jedzte zdravé jedlá. Váš výkon v tenisovom zápase alebo inom športovom zápase je úzko spätý s vašou stravou. Aby ste hrali čo najlepšie, nezabudnite na diétu obsahujúcu chudé bielkoviny, celozrnné produkty, zdravé tuky, ovocie a zeleninu. Nezabudnite tiež jesť v pravidelných intervaloch pred a počas tenisového zápasu.
    • 3-4 hodiny pred zápasom jedzte vyvážené jedlo obsahujúce sacharidy, chudé bielkoviny a zdravé tuky. Môže to byť niečo ako sendvič, raňajkové burrito alebo jogurtový parfait.
    • 15-60 minút pred začiatkom zápasu vypite športový nápoj alebo si dajte občerstvenie, ako napríklad palivovú tyčinku alebo energetické maškrtenie.
    • Pite športový nápoj alebo si dajte občerstvenie každú hodinu zápasu, aby ste doplnili svoje telo sacharidmi.
    • Tiež budete chcieť jesť občerstvenie obsahujúce sacharidy a bielkoviny do 30 minút po skončení zápasu, aby sa vaše telo zotavilo.
    Pokiaľ bude skóre vášho súpera nižšie ako 40
    Ak získate štvrtý bod, vyhráte, pokiaľ bude skóre vášho súpera nižšie ako 40.
  6. 6
    Natankujte svoje telo medzi zápasmi, aby ste zostali koncentrovaní a v strehu. Ak medzi zápasmi zostáva menej ako 1 hodina, pite veľa vody alebo športového nápoja, aby ste zostali hydratovaní. Ak vaše zápasy delí viac ako 1 hodina prestávky, zjedzte občerstvenie, aby bolo vaše telo na 100 percent.
    • Ak je prestávka medzi vašimi zápasmi dlhá 1-2 hodiny, zjedzte malé občerstvenie, napríklad granolovú tyčinku alebo banán.
    • Ak sú vaše prestoje dlhšie ako 2 hodiny, určite si dajte veľké občerstvenie, napríklad sendvič alebo jogurtový parfait.

Metóda 3 z 3: zlepšenie hry

1. 1
    Vykonajte rovné, ploché a rýchle prvé podanie. Svoje prvé podanie zamerajte na strednú čiaru, ktorá rozdeľuje dva servisné boxy. Rýchle a ploché podanie bude pre vášho súpera ťažké vrátiť.
    • Cvičte svoje prvé podanie často pred zápasom, aby ste zvýšili presnosť.
  2. 2
    Zmeňte dráhu švihu druhého podania, nie rýchlosť. Ak prvé podanie zmeškáte, udržujte rýchlosť druhého podania rovnakú ako pri prvom podávaní, ale zamerajte sa skôr na vonkajšiu stranu škatule než do vnútra. To zvýši vašu rezervu na chyby.
    • Mnoho tenistov spomaľuje švih druhého podania, aby sa presvedčilo, že lopta pristála v boxe služieb. Pomalšie podanie však zvyšuje šancu, že váš súper bude schopný zasiahnuť silnou spätnou strelou a získať bod.
  3. 3
    Pri podávaní presuňte telesnú hmotnosť na vonkajšiu nohu. Keď sa chystáte vrátiť servírovanie, držte nohy rozkročené, aby ste si vytvorili stabilný základ. Potom presuňte váhu na nohu na strane, na ktorú narážate.
    • Ak ste napríklad pravák a vyrážate napríklad do forhendovej strely, presuňte váhu na pravú nohu.
    • Ak ste pravák a zasiahnete úder bekhendom, presuňte váhu na ľavú nohu.
  4. 4
    Pri podávaní sa vyhnite veľkému švihu. Zrušenie veľkého švihu a vrátenia podania bude komplikovať správne načasovanie strely. Namiesto veľkého švihu dajte raketu dopredu, aby ste sa stretli s loptou.
    • Táto technika pomôže zvýšiť percento porcií, ktoré ste schopní vrátiť.
    • Toto je obzvlášť dôležité, keď vraciate prvé podanie, pretože prvé podania sú rýchlejšie a ťažšie sa správne načasujú.
  5. 5
    Pridajte do svojej hry salvy, aby ste súpera chytili mimo stráž. Ak je váš súper pomalý vpred alebo sa zdá, že sa dostal do rytmu, ktorý hrá na základnej čiare, odpal voleja môže byť rýchly a ľahký spôsob, ako získať bod. Pokúste sa zamieriť salvami na slabšiu stránku súpera a držať ich čo najnižšie, aby ste skrátili čas, počas ktorého musia reagovať.
    • Volej je, keď zasiahnete loptu skôr, ako dopadne na zem.
    Tenisový profesionál
    Peter fryer, tenisový profesionál, reagoval: „Najjednoduchšia stratégia, ako vyhrať v tenise, je dostať loptu do hry.
  6. 6
    Robte to, čo funguje, kým to nefunguje. Dávajte pozor na slabiny svojho súpera. Ak zasiahnete úder, ktorý sa vášmu súperovi nepodarilo vrátiť, pokúste sa v tejto strele pokračovať. Možno ste našli ich slabinu a môžete ju využiť na získanie jednoduchých bodov.
    • Bekhend je medzi tenistami bežnou slabinou, preto skúste zasiahnuť niekoľko ranných rán do bekhendu svojho súpera, aby ste videli, ako reagujú.
    Odpoveď odborníka

Na otázku: „Aké sú stratégie na zvýšenie šancí na výhru?“

Peter fryer, tenisový profesionál, odpovedal: "Najjednoduchšia stratégia, ako v tenise vyhrať, je dostať loptu do hry. Tiež by ste mali nechať súpera na úteku úderom do vesmíru. Počas rozcvičky vyhodnoťte hru svojho súpera. Pozrite sa na ich silné a slabé stránky a potom vyskúšajte svoju silu proti ich slabosti.

7. 7
    Sústreďte sa a pripomínajte si, aby ste hrali vždy po 1 bode. Skóre zápasu sa snažte udržať mimo mysle. Kedykoľvek sa začnete cítiť frustrovaní zo zaostávania alebo prehnanej sebadôvery, keď sa ujmete vedenia, povedzte: „1 bod za druhým“, aby ste sa koncentrovali.
    • Hybná sila v tenisových zápasoch sa môže rýchlo meniť, takže sa snažte nebyť príliš pesimistickí, ak zaostanete vo viacerých hrách.
    • Zamerajte sa na body, ktoré získate, aby ste sa cítili sebaisto.
  8. 8
    Snažte sa zostať pozitívny a vyhnite sa sebakritike. Kedykoľvek strávite mentálnu kritiku seba, je to čas, ktorý nevenujete sústredeniu sa na svoju hru alebo analýze slabých stránok svojho súpera. Pamätajte si, že každý robí v tenisových zápasoch jednoduché chyby. Dokonca aj profesionáli niekedy vynechajú ľahké forhendové údery.
    • Ak zistíte, že ste frustrovaní, skúste sa zamerať na jeden základný aspekt hry, aby ste sa preorientovali. To vám môže pomôcť odvrátiť pozornosť od negatívnych myšlienok.